Udaremniony przemyt kosmetyków i perfum na przejściu w Hrebennem

3 i 4 października 2018 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w trakcie rutynowych kontroli ujawnili próbę przemytu preparatów ze zwierząt objętych ochroną CITES oraz perfum.
3 października 2018 roku na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  podczas kontroli samochodu osobowego marki Citroen,  ujawnili próbę nielegalnego przewozu 8 sztuk preparatów ze zwierząt objętych ochroną waszyngtońską CITES oraz termometrów rtęciowych.

1. KREM-BALSAM ŻIWOKOST Z EKSTRAKTEM Z PIJAWKI LEKARSKIEJ,
2. KREM-BALSAM ŻIWOKOST Z ŻÓŁCIĄ NIEDŹWIEDZIA,
3. KREM-BALSAM ŻIWOKOST EKSTRAKTEM Z PSZCZELEGO JADU.

Zarówno pijawki lekarskie  jak i niedźwiedzie wpisane są na listę zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską tzw. CITES, jako zwierzęta zagrożone wyginięciem,. Dlatego na przewóz przez granicę oraz handel nimi wymagane są odpowiednie zezwolenia.

Ujawniono również termometry rtęciowe ‘PARAMED” w ilości 6 szt. Zaznaczyć należy, że w Polsce w 2009 roku podjęto decyzję o wycofaniu z produkcji i obrotu wyrobów medycznych zawierających rtęć i zastąpieniu ich innymi wyrobami medycznymi nie zawierającymi tego pierwiastka.
Funkcjonariusze KAS przekazali sprawę policji do prowadzenia dalszego postepowania.
Towar ukryty był w bagażu pasażerki samochodu 59-letniej obywatelki Ukrainy. Podejrzana nie zgłosiła przewożonych towarów do kontroli celno-skarbowej.
W związku z ujawnieniem wszczęto sprawę karno-skarbową. Na poczet kary zabezpieczono 300,00 PLN.
Na tym samym przejściu dzień później tj. 4 października br. podczas kontroli samochodu marki Mercedes Sprinter, Funkcjonariusze lubelskiej KAS  ujawnili kosmetyki – perfumy różnych marek w ilości 16 szt. o wartości rynkowej 6825,00 PLN. Towar ukryty był w bagażu. Do ich własności przyznał się 50-letni pasażer, obywatel Ukrainy. Podejrzany nie zgłosił przewożonych towarów do kontroli celno-skarbowej.
W związku z ujawnieniem wszczęto sprawę karno-skarbową o wykroczenie skarbowe. Na poczet zajęto kwotę 800,00 PLN.

 

źr.  Izba Administracji Skarbowej w Lublinie