Nadbużański Oddział Straży Granicznej rozbił międzynarodowy gang przemytników

14 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem. Zarzuca się im kierowanie i udział w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przemytu papierosów bez polskich oznaczeń akcyzy. Do pierwszych zatrzymań na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu doszło już pod koniec maja br.

Łącznie do chwili obecnej zatrzymano 14 osób – są to obywatele RP i Ukrainy rezydujący od ponad 10 lat w Polsce. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zamościu, 11 osobom postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 3 osoby usłyszały zarzut kierowania grupą przestępczą. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Zamościu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W ramach prowadzonych działań, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG dokonali przeszukań kilku posesji na terenie województwa lubelskiego i śląskiego, gdzie ujawniono papierosy i alkohol pochodzące z przemytu o wartości  ponad 46 tys. zł. Od zatrzymanych na poczet grożącej im kary zabezpieczono środki finansowe na kwotę blisko 22 tys. zł. 

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na ogromną skalę procederu – tylko w okresie 6 miesięcy przemytnicy wprowadzili do obrotu wewnątrzwspólnotowego papierosy o wartości należnego podatku akcyzowego ponad 4 milionów złotych. Grupa przestępcza działała od 2016 roku na obszarze całego kraju oraz innych państw UE.  

źr. Straż Graniczna