Członkowie zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się obrotem wyrobami akcyzowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy zatrzymani

12-100932Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzoruje za sygn. PO I Ds. 20.2016 śledztwo w sprawie zorganizowanych grup przestępczych, trudniących się obrotem wyrobami akcyzowymi w postaci papierosów i wysokoprocentowego alkoholu.

Czynności w sprawie prowadzone są przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Hrebennem.

Na podstawie wykonanych czynności operacyjnych ustalono, że na terenie województwa lubelskiego od początku 2016 r. działa zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się skupowaniem papierosów i alkoholu bez znaków akcyzy na terenie powiatu tomaszowskiego, a następnie przewożeniem tych towarów w głąb kraju, w tym do Warszawy, celem ich dalszej odsprzedaży. Członkami tej grupy są w większości Ukraińcy, nie mający miejsca zamieszkania w Polsce. Na skutek analizy posiadanych materiałów funkcjonariusze ustalili, że w przeciągu ponad pół roku działalności grupa przewiozła w ten sposób blisko 80 000 paczek papierosów i kilkanaście litrów 40% alkoholu. Kwota narażonego w ten sposób na uszczuplenie podatku akcyzowego wynosi prawie 1,5 mln zł.

Opisana grupa wykazała związki z inną grupą przestępczą, działającą na terenie powiatu janowskiego i miasta Janów Lubelski. Grupa ta również zajmowała się przewozem wyrobów akcyzowych, które następnie sprzedawane były w Janowie Lubelskim. Członkami grupy byli Ukraińcy, Ormianie i Polacy. W ten sposób wprowadzono do obrotu ponad 4000 paczek papierosów, narażając Skarb Państwa na straty z tytułu uszczuplonego podatku akcyzowego w wysokości ponad 70 000 zł.

Obydwie grupy działały niezależnie od siebie, posiadały jednak punkty styczne – kilka osób, które uprawiały nielegalny proceder zarówno dla jednej, jak i drugiej grupy.

W ostatnim tygodniu września br. funkcjonariusze PSG w Hrebennem w ramach współpracy z Prokuraturą Okręgową w Zamościu dokonali zatrzymań kilku osób, stanowiących trzon kierownictwa obydwu grup. Osobom tym przedstawiono zarzuty kierowania grupami przestępczymi oraz udziału w nich, jak też zarzuty związane z przestępstwami karnoskarbowymi, polegającymi na przewożeniu i przechowywaniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i alkoholu. W toku czynności w pojazdach i budynkach mieszkalnych i gospodarczych ujawniono dalsze kilkaset sztuk paczek papierosów oraz kilka litrów alkoholu. Dla potrzeb postępowania dokonano zabezpieczeń majątkowych na pojazdach i mieniu ruchomym podejrzanych w postaci pieniędzy.

Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe na łączną kwotę 17 000 zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Zamościu nie wyklucza dalszych zarzutów, a kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik

 

źr. zamosc.po.gov.pl / foto: Straż Graniczna