Wystawa malarska Jana Kaźmierczuka w Tomaszowskim Domu Kultury

phoca_thumb_l_dsc01564Od 1 sierpnia 2016 roku w holu Tomaszowskiego Domu Kultura trwa wystawa obrazów namalowanych przez Jana Kaźmierczuka – mieszkańca Gminy Telatyn, dla którego malarstwo jest wielką pasją. Tworzy przede wszystkim portrety, pejzaże oraz prace o tematyce religijnej. Do technik które najbardziej sobie ceni należą farby olejne i suche pastele. Jak sam mówi o sobie: ,,Moja przygoda z farbami rozpoczęła się pewnego letniego wieczoru w 2010 roku podczas pobytu w Anglii.

Siedziałem wówczas obserwując słońce chowające się za horyzontem, kiedy do głowy wpadła mi myśl, by spróbować swoich sił w malarstwie tradycyjnym. Podzieliłem się nowym pomysłem z kilkoma osobami, nikt jednak nie potraktował moich słów poważnie. Po powrocie do Polski jesienią tego samego roku, natychmiast udałem się do sklepu plastycznego i zakupiłem dwa małe zestawy farb. Jeden zestaw z farbami olejnymi a drugi z akrylowymi, oraz kilka pędzli. Po powrocie do domu na przemian obydwoma typami farb malowałem małe obrazki na kartkach. Potem przyszła pora na pierwszy ,,prawdziwy” obraz, który zrobiłem na desce ze starej szafy. Wykonana praca pozostawiała wiele do

życzenia, postanowiłem namalować następny obraz wyciągając wnioski z niedociągnięć popełnionych przy pierwszej próbie. Po nim zrobiłem następny i następny i tak dalej. Po drodze próbowałem wielu technik. Świat tworzenia obrazu na płótnie pochłonął mnie bez reszty. W 2014 roku odkryłem twórczość francuskiego malarza nurtu akademizmu Williama Bouguereau. Sposób tworzenia kompozycji, różnicowanie twardości krawędzi, delikatne niuanse barw i inne czynniki były i są inspiracją i wzorem do tworzonych przeze mnie obrazów. Podziwiam też pełne dynamiki ilustracje, które tworzył Gustave Dore a także ekspresyjny sposób malowania współczesnego malarza Richarda Schmida. Świadomość oceanu doświadczeń i wiedzy do zdobycia jaki zostawili po sobie artyści przeszłych wieków a także nieprzetarte szlaki czekające aż przyjdzie na nie kolej, są dla mnie powodem ekscytacji entuzjazmu, a wiara w zapotrzebowanie na środek wyrazu jakim jest obraz tworzony ręcznie sprawia, że obcuję ze światem malarstwa w głębokim poczuciu sensu.” Takie przemyślenia Pana Jana Kaźmierczuka utalentowanego artysty – malarza, mieszkańca Telatyna niewątpliwie pokazują, iż warto mieć w życiu swoje pasje i zamiłowania które warto realizować.

Uroczyste podsumowanie wystawy odbędzie się w miesiącu wrześniu.

źr. Gmina Telatyn