Strażacy z Gminy Telatyn rywalizowali podczas Gminnych Zawodów Strażackich

phoca_thumb_l_img_2358W niedzielne popołudnie, 24 czerwca 2016 roku na Stadionie w Telatynie odbyły się Gminne zawody sportowo – pożarnicze, w których uczestniczyło 10 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, w tym 1 Kobieca Drużyna Pożarnicza. Głównym celem organizacji takich zawodów jest przede wszystkim mobilizowanie do intensywnego szkolenia pożarniczego, które ma przedkładać się w autentycznych akcjach ratowniczo gaśniczych oraz popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej.

 Zawody otworzyła Pani Elżbieta Stąsiek – Witkowska Prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Telatynie, która po krótkim powitaniu wskazała na olbrzymie znaczenie organizowanej dorocznie imprezy ,, Zawody stanowią nieodzowny element szkolenia, którego znaczenie można ocenić i docenić dopiero podczas prawdziwej akcji. (…) Przyjmując na siebie obowiązek niesienia pomocy wykazujecie się umiejętnościami organizacyjnymi, doskonałym współdziałaniem w zespole i współpracą z innymi służbami ratowniczymi”. Swoją obecnością odbywające się zawody zaszczycił mł.bryg. Andrzej Mandziuk – z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komisja Konkursowa powołana z ramienia Komendy Powiatowej PSP na czele z kpt. Mirosławem Piturą, Przewodniczący Rady Gminy Telatyn pan Dariusz Skwarek, Członkowie Zarządu Oddziału Gminnego, Prezesi i Naczelnicy OSP oraz licznie przybyli mieszkańcy Gminy Telatyn

Uczestnicy wystartowali w trzech głównych konkurencjach: pierwsza –   ,,Musztra”, podczas której każda sekcja wykonywała musztrę słuchając poleceń naczelnika sekcji. Druga – ,,Sztafeta Pożarnicza” podczas której para drużyn według ustalonej uprzednio kolejności pokonywała tor przeszkód 7 x 50 metrów i trzecia, ostatnia konkurencja ,,Ćwiczenie bojowe” podczas którego zawodnicy w jak najszybszym czasie rozkładali sprzęt gaśniczy i mieli za zadanie trafić strumieniem wody do wyznaczonego celu.

Po ciężkiej rywalizacji wyłoniono zwycięzców – I miejsce OSP Telatyn II, II miejsce OSP Telatyn I i III miejsce OSP Poturzyn. Wśród drużyn młodzieżowych   I miejsce wywalczyła drużyna OSP Telatyn I i II miejsce drużyna OSP z Poturzyna. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo nagrody.

Po zakończeniu zawodów odbyło się uroczyste wręczenie medali ,,Za zasługi dla pożarnictwa” przyznane Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego oraz odznak ,,Strażak Wzorowy”, które zostały przyznane na podstawie Uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego.

Medal złoty otrzymali: Bohdan Jakubiec z OSP Wasylów, Artur Matwiejczuk i Marek Nowosadowski z OSP Telatyn I, Paulin Łagożny i Władysław Liga z OSP Marysin. Medal srebrny otrzymali: Janusz Szczerba z OSP Łachowce, Marek Wiatrzyk z OSP Poturzyn, Marcin Bartecki z OSP Nowosiółki. Medal brązowy otrzymali: Dominik Kozłowski i Wiesław Rybak z OSP Poturzyn, Przemysław Głuszek z OSP Nowosiółki, Henryk Szaruga z OSP Radków i Marek Czoska z OSP Dutrów.

Odznaki ,,Strażak Wzorowy” otrzymali: Marzena Gancarz, Weronika Kornacka Grabczuk i Karolina Wiśniewska Gala z OSP Nowosiółki, Sylwester Palak z OSP Radków, Tomasz Wojciechowski, Bartłomiej Bednarczyk i Jarosław Mazurek z OSP Posadów, Konrad Staszewski, Krzysztof Kalisz i Damian Staszewski z OSP Dutrów, Paweł Lizak z OSP Nowosiółki, Michał Urban i Damian Rajtak z OSP Telatyn II, Grzegorz Stopa z OSP Telatyn I, Marcin Sobuś w OSP Wasylów, Przemysław Świder i Arkadiusz Sachajko z OSP Łachowce. Medale i odznaczenia wręczyli Mł. Bryg. Andrzej Mandziuk z-ca Komendanta Komendy Powiatowej PSP, Elżbieta Stąsiek – Witkowska prezes Zarządu Oddziału Gminego w Telatynie oraz Dariusz Skwarek Przewodniczący Rady Gminy Telatyn.

źr. telatyn.pl