Rusza sezon motocyklowy – zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach

W 2016 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1266 wypadków w następstwie, których 178 osób zostało zabitych, a 1487 doznało obrażeń. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów. Przed nami sezon motocyklowy, pierwsi amatorzy jazdy na motocyklach już wyruszyli w drogę. Apelujemy o rozwagę na drodze.

Główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu. W roku 2016 na drogach województwa lubelskiego doszło do 1266 wypadków w następstwie, których 178 osób zostało zabitych, a 1487 doznało obrażeń.  W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów.  51 motocyklistów było sprawcami zdarzeń w ruchu drogowym, w których 15 osób zginęło a ponad 90 zostało rannych.

Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi.  Niestety zdarzają się również i tacy amatorzy jazdy na motocyklach, którzy notorycznie łamią przepisy.

Apelujemy do motocyklistów o bezpieczną  i ostrożną jazdę.

Niektórzy motocykliści rzadko, kiedy używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

Policjanci przypominają ,że stosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.  Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu.  Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

źr. KPP Tomaszów Lubelski