Ratujemy cenne murawy – Żurawce

Grupa Tomaszowska przy Zamojskim Towarzystwie Przyrodniczym ( ZamTop-ie) zaprasza na akcje – czyn społeczny na murawach na Górze Żurawieckiej– jej wschodniego płatu od strony kamiennego krzyża. Czas to ostatnia sobota mc. 28.12.2019 godz. 10 do zmroku – po świetach dla spalenia kalorii i czynnej ochrony roślin.
Potrzebne ręce, rękawice, okulary, sprzet jaki kto ma (grabie, sekator, widły, kosa spalinowa żyłkowa lub z trójzębem) , prowiant na ognisko.
Ponadto prezes Zamtopu zakupi coś do żarcia . Może uda się namówić miejscowych na organizacje potańcówki w świetlicy w Żurawcach- ale to jest dopiero nagrywane.
Mamy zgode Prezesa RSP Żurawce i zgodę RDOS w Łublinie. Potrzebujemy tylko wiecej rąk aby skończyć to w zimie.
Zapraszamy wszystkich ukrytych herosów, którzy mają dość patrzenia jak na naszych oczach ginie rodzima przyroda.
Pisząc, dzwoniąc do instytucji odpowiedzialnych za ochrone nie wiele można wskórac od razu. Słyszymy o zaplanowaniu, szukaniu funduszy i td. I nic się niedzieje . A krzaki rosną i nie czekają, pojawiaja sie nowe płaty roslin które zagłuszaja te chronione gatunki. W efekcie jak nic nie robi człowiek to przyroda niekiedy nie obroni się sama. tak właśnie dzieje sie na Żurawcach i Białej Górze.
Tak dzieje się z murawami sucholubnymi w naszym powiecie. Murawy te mają nawet statut rezerwatu czy użytku ekologicznego. Chodzi tu o rez. Machnowska Góra i użytki- Żurawce, Korhynie, Borowa Górę, Białą Górę, Skarpę Dobużka. Wiemy o kilku jeszcze niezaoranych cennych murawach w Przeorsku i Kol.Jarczów II. Są tam liczne rzadkości na skale europejską – nie tylko storczyki. My wiemy jak one sa cenne ale ile mamy przekonywać miejscowych i nasze władze- mamy dość. Chcemy zrobić cos sami bez dalszego czekania.