Program Edukacyjny Twoja Energia w gminach Jarczów, Tyszowce i Tomaszów Lubelski

Podróż do świata energii odnawialnej z EDP Renewables

Kim jest Lolek Wiatrolek i Jagoda Woda? Co mają wspólnego z odnawialnymi źródłami energii i czy wiedzą jak dbać o środowisko naturalne? Odpowiedzi na te pytania poznają uczniowie klas II – IV szkół podstawowych z gminy Jarczów, Tyszowce oraz Tomaszów Lubelski, których na początku grudnia odwiedzą eksperci programu „Twoja Energia”. Jest to druga edycja projektu edukacyjnego dla dzieci, przygotowanego przez specjalistów z firmy EDP Renewables, inwestora farm wiatrowych.

energia

Uczniowie, których odwiedzą eksperci „Twojej Energii” dowiedzą się o energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, geotermalnej, oraz pochodzącej z biomasy. Każda z nich stanowi odrębny świat reprezentowany przez młodych „ambasadorów” takich jak Lolek Wiatrolek czy Jagoda Woda. Poprzez eksperymenty, animacje i opowieści dzieci zdobędą wiedzę o każdym ze źródeł zielonej energii. Pod okiem nauczycieli i animatorów wykonają m.in. wulkan z płynącą lawą i wprawią w ruch młynek wodny.

– Energia odnawialna i sposoby jej pozyskiwania to temat istotny w kontekście przyszłości kolejnych pokoleń. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i wierzymy, że edukacja już od najmłodszych lat jest szansą na kształtowanie świadomych postaw wobec środowiska naturalnego– mówi Damian Rodriguez, Dyrektor Generalny EDP Renawables Polska.

Uczniowie w ramach lekcji dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne na przykładach codziennych czynności. Pedagodzy prowadzący zajęcia przedstawią także metody na ekologiczne i oszczędne korzystanie z prądu. Na koniec wszystkie dzieci otrzymają edukacyjne upominki, dzięki którym wiedza zdobyta na zajęciach zostanie z nimi na dłużej.

W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział blisko 900 uczniów z 6 gmin. – Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przeprowadzonych lekcjach, wykazując się nie tylko zaangażowaniem, ale także wiedzą z zakresu poruszanej tematyki – mówi Bernadeta Wełnicka, dyrektor SP w Smogulcu, która to szkoła uczestniczyła w zeszłorocznej edycji programu – Zajęcia na temat odnawialnych źródeł energii były dla uczniów przeżyciem, jakiego nie dostarczają standardowe lekcje. Nasi wychowankowie nie mają wielu okazji, aby uczestniczyć w tak ciekawych przedsięwzięciach, dlatego tym bardziej cieszę się,
że mogli wybrać się w tę niezwykłą podróż do świata skomplikowanych zjawisk fizycznych
– dodaje.

********

O EDP ​​Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR), z siedzibą w Madrycie, jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnej i czwartym co do wielkości producentem energii wiatrowej. Z silnym portfelem projektów, najwyższej jakości aktywami i jedną z najwyższych na rynku zdolności operacyjnych, EDPR przeszło dynamiczny rozwój w ostatnich latach i jest obecne na 12 rynkach (Belgia, Brazylia, Kanada, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Wielka Brytania i Rumunia). Energias de Portugal, SA („EDP”), większościowy akcjonariusz EDPR, to międzynarodowa firma energetyczna, lider innowacji i zrównoważonego rozwoju. EDP jest największą grupą przemysłową w Portugalii i jedyną portugalską firmą, która jest częścią Dow Jones Sustainability Index (World i STOXX).