Powalczą o awans do finału olimpiady o ubezpieczeniach

Najlepsi z najlepszych uczniów szykują się do wojewódzkiego etapu olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Wśród nich młodzież z aż trzech tomaszowskich szkół. Już 14 marca dowiemy się, czy któraś z nich awansuje do finału.
Olimpiadę zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Z badań wynika, że Polacy o ubezpieczeniach społecznych wiedzą bardzo mało albo prawie nic, a przecież chodzi o ich prawa do wielu świadczeń, takich jak emerytury i zasiłki. Dlatego staramy się edukować już młodych ludzi, żeby w przyszłości podejmowali świadome decyzje na rynku pracy – tłumaczy koordynator wydarzenia, Maria Piwińska z ZUS.
Pierwszy etap olimpiady odbył się w listopadzie i wyłonił 20 najlepszych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Wśród nich są aż trzy zespoły szkół z Tomaszowa Lubelskiego: nr 1, nr 3 i nr 4. Każdy szkolny zespół liczy trzech uczniów. 14 marca w Lublinie rozwiążą test z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, czyli o składkach, emeryturach, rentach, zasiłkach i prowadzeniu własnej firmy. W sumie odpowiedzą na 25 pytań wielokrotnego wyboru. – Oczywiście nie możemy ich zdradzić, ale na pewno będą trudniejsze niż w etapie szkolnym – dodaje Piwińska. Najlepsza drużyna z każdego województwa przejdzie do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie pod koniec kwietnia.
Finaliści mogą liczyć między innymi na indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a laureaci na dodatkowe punkty w rekrutacji na trzy zamojskie uczelnie. Na zwycięzców w finale czekają również nagrody rzeczowe: laptopy, tablety, czytniki e-booków.
Olimpiadzie patronuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jej etapowi wojewódzkiemu – również lubelski kurator oświaty.