Oseredek: Wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Muzeum Pożarnictwa w Oseredku

SONY DSC 12 września 2016 r. minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski spotkali się w Muzeum Pożarnictwa w Oseredku ze strażakami z Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim oraz strażakami ochotnikami z gminy Susiec. W spotkaniu uczestniczył również komendant wojewódzki PSP w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski.

Spotkanie było okazją do wręczenia medali związanych z akcją „Młody Bohater”, będącą inicjatywą ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Osoby, które zostały wyróżnione medalami „Młody Bohater” to m.in. 14-letnia Kinga Trojanowska z Rejowca Fabrycznego, która podczas spaceru z koleżanką, zauważyła kobietę siedzącą na torach na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Kinga wezwała policję i poprosiła o pomoc kierowców pobliskich samochodów, gdyż do przejazdu zbliżał się pociąg. Drugim wyróżnionym był 12-letni Szymon Szwaj z Parczewa, który  widząc  zderzenie  dwóch  samochodów ruszył na ratunek uczestnikom wypadku. Jeden z samochodów stanął w  płomieniach, chłopiec za pomocą gaśnicy samochodowej zaczął gasić płomienie, wybił  szybę w pojeździe i pomógł wydostać się uwięzionym wewnątrz pasażerom.

SONY DSC

Po wręczeniu medali głos zabrał syn założyciela muzeum kpt. Szczepan Łasocha, który przedstawił historię powstania zbioru pożarniczych eksponatów. Na jego ręce minister Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył podarunek w postaci zabytkowej miedzianej prądownicy. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawę stałą muzeum.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. również parlamentarzyści: Beata Mazurek, Sławomir Zawiślak, Piotr Olszówka, komendant główny Policji – nadinsp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, komendant wojewódzki Policji w Lublinie – insp. Paweł Dobrodziej.

źr. KP PSP Tomaszów Lubelski