Lubycza Królewska: 38 dzieci spędziło noc w bibliotece

p1200270W piątek 18 listopada 2015 roku późnym wieczorem rozpoczęliśmy „Noc z książką”. Celem akcji było promowanie czytelnictwa, a przy okazji pokazanie szkoły z innej mniej oficjalnej strony. Cała akcja odbyła się już po raz czwarty. Kolejny już raz najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej spędzili noc w bibliotece szkolnej. Tym razem inspiracją spotkania był Rok Sienkiewiczowski. „Noc z książką” w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej to pomysł pań bibliotekarek: Iwony Remizowskiej i Jadwigi Słowińskiej. Ponadto do akcji włączyli się panie dyrektorki: Bożena Ziembińska, Agnieszka Piłat i Teresa Trzeciak oraz nauczyciele: Mariola Maciuła, Teresa Watrak i Jadwiga Niedbała.

Pani Dyrektor Bożena Ziembińska czuwała nad logistyką całego przedsięwzięcia wraz z panią Małgorzatą Kamińską i Justyną Słowik zadbała o zdrowy poczęstunek dla uczestników. Pomysł „Nocy z książką” od razu spodobał się zarówno dzieciom jak i rodzicom. Uczniowie byli ciekawi jak miejsca oglądane w świetle dziennym będą wyglądały w zupełnie nowych dla nich okolicznościach. Zanim jednak uczniowie poszli spać (4.00) nie mieli czasu nawet na chwilę nudy.

Uczennice z klasy językowej, pod kierunkiem Pani Marioli Maciuły, przybliżyły w prezentacji multimedialnej sylwetkę Noblisty oraz miejsce akcji powieści „W pustyni i w puszczy”. Fragmenty opisujące krajobrazy i zwyczaje mieszkańców czarnego lądu- Afryki czytały dyrektorki. Był czas na wykonanie ozdób i instrumentów, które uświetniły tańce prowadzone przez uczennice z klas VI szkoły podstawowej.

Po tańcach przyszedł czas na małą przekąskę w „Cafe Baobab”. Dzieci robiły owocowe szaszłyki. Rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania się. .. Były też konkursy, zagadki, kalambury oraz gra dydaktyczna przygotowana i prowadzona przez uczennice Zespołu Szkół aktywnie pracujące na rzecz biblioteki szkolnej.

W tym roku w bibliotece nocowało 38 uczniów. W sobotę rano jeszcze śpiące dzieci pytały… ”kiedy następna taka noc?”

Iwona Remizowska i Jadwiga Niedbała

źr. ZS w Lubyczy Królewskiej