Lekkoatletyczny Tomaszów A.D. 2017

Lekkoatletyka – królowa sportu, dyscyplina, która od lat z powodzeniem uprawiania jest przez młodzież z Tomaszowa Lubelskiego. Mijający powoli rok 2017 obfitował w liczne sukcesy zawodników sekcji TKS „Tomasovia” i temu właśnie postanowiliśmy poświęcić parę słów.

Przygotowania do tegorocznego sezonu rozpoczęły się od zgrupowania sportowego, który odbył się podczas ferii zimowych w Krasnobrodzie w drugiej połowie stycznia. Okres startów zainaugurowano udziałem w Mistrzostwach Województwa w Biegach Przełajowych w Chełmie (4 marca), gdzie z bardzo dobrej strony zaprezentował się zdobywca złotego medalu w kategorii młodzik w biegu na 3000 m, Patryk Luty. W tej samej kategorii wiekowej, tyle że na 2000 m Marlena Mróz uplasowała się na najniższym stopniu podium, a Wiktoria Rachańska tuż za nim, na czwartym miejscu. W kategorii dzieci starszych błyszczała Joanna Fus, podopieczna i zarazem córka trenera Mirosława Fusa, która ze sporą przewagą triumfowała w biegu na 1500 m. Z kolei w kategoriach starszych na czwartej lokacie znalazła się Maja Jasińska, rywalizująca w biegu na 3000 m. Tydzień później ta sama zawodniczka udała się na drugi koniec Polski, do Jeleniej Góry, gdzie zajęła 33. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.

Najważniejszą imprezą pierwszej części sezonu 2017 były Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Biegach Przełajowych, które 13 kwietnia odbyły się w Hajnówce. Wysoką formę z Chełma potwierdził Patryk Luty, który ponownie w biegu na 3000 m okazał się bezkonkurencyjny. W biegu na 1500 m Marlena Mróz była trzecia, a biegu na 2500 m Wiktoria Rachańska zajęła siódme miejsce. W klasyfikacji drużynowej lekkoatletyczna drużyna TKS „Tomasovii” zajęła czwartą pozycję, ustępując jedynie takim potęgom jak KS „Podlasie” Białystok, „Pref-bet Śniodowo” Łomża oraz AZS UMCS Lublin.

Maj i czerwiec były miesiącami zmagań w ramach cyklów mityngów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Podczas startów m.in. w Puławach, Hrubieszowie, Białej Podlaskiej, Zamościu czy też Krasnymstawie padło wiele świetnych wyników i rekordów życiowych. Lato było czasem na regenerację sił oraz początkiem budowania kolejnego szczytu formy, tym razem na drugą część sezonu. W tym celu zawodnicy z Tomaszowa Lubelskiego w dniach 11-21 sierpnia udali się na dziesięciodniowe zgrupowanie sportowe do Poznania.

Wspomniany szczyt formy miał przyjść na Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Białymstoku (9 września). Wyniki tomaszowian prezentowały się następująco: Wiktoria Rachańska – drugie miejsce w biegu na 1000 m, Wojciech Cichoń – trzecie miejsce w biegu na 1000 m, Marlena Mróz – trzecie miejsce w biegu na 600 m oraz Patryk Luty – trzecie miejsce w biegu na 2000 m. Wszyscy wymienieni zawodnicy uzyskali awans na Mistrzostwa Polski do lat 16. Zawody pod nazwą Mistrzostwa Polski Młodzików w Białej Podlaskiej (23-24 września) najlepiej będzie wspominał Patryk Luty, który wywalczył dziesiątą pozycję z nowym rekordem życiowym.

Warto również wspomnieć o programie „Lekkoatletyka dla każdego!” pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w ramach którego zajęcia lekkoatletyczne przy Szkole Podstawowej nr 3 prowadzone są przez Małgorzatę Gdańską. „Lekkoatletyka dla każdego!” realizowana jest od 2014 roku, a obecnie program obejmuje 523 grupy treningowe w gimnazjach i klasach 4-6 szkoły podstawowej w całej Polsce. W zabawach lekkoatletycznych klas 1-3 – tzw. Eventach „Lekkoatletyka dla każdego!” uczestniczy rocznie blisko 180 tysięcy dzieci w całej Polsce. Wszystkie zajęcia w ramach programu prowadzone są bezpłatnie. Właśnie dzięki temu programowi Joanna Fus w dniach 12-14 września brała udział w Ogólnopolskim Finale Nestle Cup 2017. Na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie jako reprezentantka województwa lubelskiego zajęła piąte miejsce w wieloboju lekkoatletycznym (rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 60 m oraz bieg na 600 m). W zawodach wystartowali mistrzowie poszczególnych województw oraz dwudziestu najlepszych zawodników według rankingu krajowego na podstawie eliminacji wojewódzkich. Joasia uzyskała awans dzięki drugiej pozycji podczas Mistrzostwa Województwa w Białej Podlaskiej (27 maja). Nagrodą za cały pracowity sezon był start w Toruniu (19 listopada) w Ogólnopolskich zawodach w ramach „Lekkoatletyka dla każdego”. Joasia uzyskała na nich rekord życiowy w biegu na 600 m, zajęła piąte miejsce, a wraz z koleżankami i kolegami z województwa w sztafecie 8×200 m uplasowała się na czwartej lokacie.

– Mamy nadzieje, że systematyczna i rzetelnie wykonywana praca podczas treningów przyniosła każdemu z naszych podopiecznych wiele satysfakcji w postaci uzyskanych wyników. Życzymy wszystkim naszym zawodnikom, aby nadchodzący sezon 2018, do którego przygotowania już powolutku zaczynamy, przyniósł wiele nowych rekordów życiowych i dużo radości z uprawiania tak pięknej dyscypliny sportu – wyraził nadzieję Tomasz Wawrzusiszyn, który wraz z Mirosławem Fusem pracuje jako trener w sekcji lekkoatletycznej TKS „Tomasovia”

O wszystkich najważniejszych dokonaniach grupy w mijającym roku mogli Państwo przeczytać na łamach naszego dwutygodnika. Zachęcamy również do odwiedzania niezwykle aktywnej strony sekcji na portalu Facebook, którą można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę „TKS Tomasovia lekkoatletyka.

Kamil Kmieć

 

źr. Rewizje Tomaszowskie