Chciała pomóc siostrze, straciła prawie 32 tysiące złotych

Prawie 32 000 złotych łącznie z zaciągniętą pożyczką straciła z konta 21-latka z gminy Narol. Kobieta chciała pomóc siostrze w internetowej sprzedaży ubranek dziecięcych. W celu rzekomego potwierdzenia transakcji podała jej dane do swojej karty bankomatowej, które siostra wpisała w przesłany przez oszustów link do odbioru płatności. W wyniku przejęcia tych danych oraz udostępnienia oszustom kodów autoryzacyjnych, przestępca wypłacił oszczędności z konta 21-latki i zaciągną pożyczkę na jej dane. Apelujemy o ostrożność w sieci!

Do tomaszowskiej komendy policji zgłosiła się 21-letnia mieszkanka gminy Narol, która padła ofiarą oszustwa w wyniku którego straciła z konta blisko 32 000 złotych.

Osoba rzekomo zainteresowana zakupem, nawiązała kontakt z siostrą zgłaszającej która za pośrednictwem OLX sprzedawała ubranka dziecięce. Sugerowała, że za ubranka już zapłaciła  i żeby odebrać pieniądze wystarczy kliknąć w przesłany link.

Siostra zgłaszającej po wejściu link, skontaktowała się z nią, ponieważ aby potwierdzić transakcję, potrzebowała numer karty bankomatowej gdzie miały zostać przelane pieniądze. 21-latka chcąc pomóc siostrze, podała swój numer karty, datę jej ważności oraz trzycyfrowy kod zabezpieczający kartę.

Oszust następnie skontaktował się telefonicznie z 21-latką. Sugerował, że w związku z limitami na określone przesyłki, należy wykonać przelewy „próbne”. W ten sposób wyłudził od kobiety trzy kody autoryzacyjne, dzięki którym wypłacił pieniądze z konta kobiety oraz zaciągną na jej dane pożyczkę ekspresową. Straty jakie powstały na koncie kobiety to łącznie prawie 32 000 złotych.

Przypominamy o zachowaniu ostrożności podczas transakcji finansowych. Nigdy nie korzystajmy z linków podsyłanych przez nieznajomych. Pamiętajmy, że logując się na podesłaną nam, fałszywą stronę banku umożliwiamy oszustom wykonywanie różnych operacji bankowych na naszych kontach. Nie dajmy się oszukać! Nie wchodźmy w linki z niepewnych źródeł!

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski