Będą dopłaty do wody i płatności kartą

Cena wody i ścieków w gminie Krynice będzie wyższa niż do tej pory, ale mieszkańcy tego nie odczują. Różnicę dopłaci gmina, a decyzje w tej sprawie radni podjęli na sesji, która odbyła się we wtorek 24 lipca.

1 stycznia tego roku powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i to ono m.in. ustala stawki opłat za wodę i ścieki na podstawie informacji od samorządów. W naszej gminie okazały się one wyższe niż dotychczas, ale rada postanowiła nie obciążać mieszkańców dodatkowymi kosztami – tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch. 

Do ceny metra sześciennego wody gmina dopłaci 52 grosze netto, natomiast do metra ścieków – 2 złote 38 groszy w przypadku odbiorców podłączonych bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej i 2 złote 78 groszy jeśli w danym gospodarstwie jest zamontowana jeszcze przepompownia.

Podczas wtorkowej sesji radni zadecydowali również, że niektóre opłaty w urzędzie gminy będzie można regulować bez prowizji kartami płatniczymi. Na razie dotyczy to opłat skarbowych, ale w przyszłości nie wykluczone jest rozszerzenie zakresu takich usług. 

W ten sposób Gmina Krynice dołączyła do samorządów, które realizują program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej Ministerstwa Rozwoju i Krajowej Izby Rozliczeniowej.

 

źr. Gmina Krynice