ZS Nr4 otrzymał od celników trzy samochody!

13516411_1079878385417824_622402238928142737_nZarekwirowane przemytnikom papierosów samochody, trafiły do szkoły w Tomaszowie Lubelskim. Będą służyły uczniom klas o profilu mechanicznym jako pomoc dydaktyczna.

W czwartek funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Nr 4 W Tomaszowie Lubelskim. Wizyta była wyjątkowa, gdyż celnicy przywieźli ze sobą prezenty. Były nimi trzy samochody osobowe, które wcześniej zostały zarekwirowane na przejściach granicznych w Zosinie i Hrebennem. Jako narzędzia służące do przemytu przeszły później na własność Skarbu Państwa, dzięki czemu możliwe było ich nieodpłatne przekazanie. Co więcej był to pierwszy w historii przypadek, kiedy zarekwirowane samochody podarowano szkole. Najczęściej są one sprzedawane, te zaś które nie mają wartości, poddawane są złomowaniu.

Choć mercedes, volkswagen i mazda raczej nie nadają się już do jazdy, uczniowie jak i dyrekcja szkoły są z nich bardzo zadowoleni. Mianowicie szkoleni są tutaj przyszli mechanicy a tego typu pojazdy służą jako pomoc dydaktyczna. Uczniowie dzięki nim w praktyce poznają budowę pojazdów a demontując je, mogą zapoznać się z każdym nawet najdrobniejszym elementem. Wcześniej szkoła musiała kupować auta do tego typu celów, teraz zaoszczędzone środki może przeznaczyć na inne, równie ważne dla nauczania cele.

Celnicy gdy wykryją przemyt w przystosowanych do tego celu autach, zgodnie z polskim prawem, dokonują ich zarekwirowania. Później jak wina zostanie udowodniona, sądy orzekają przepadek narzędzi przestępstwa. Gdy samochody przejdą na własność Skarbu Państwa, celnicy sprzedają je w postępowaniach przetargowych. Auta, które ze względu na ich stan techniczny nie mają większej wartości, bądź też nie ma na nie kupców, są złomowane. W ubiegłym roku funkcjonariusze Służby Celnej z naszego województwa zarekwirowali w ten sposób 229 samochodów, które wykorzystywano do przemytu. Sprzedane zostało 175 z nich.

34-5

źr. lublin112.pl / foto: ZS Nr4