Zespół „Pojednanie” otrzyma nowe stroje

Kostiumy to piękny i efektowny element polskiego folkloru. W nowe, tradycyjne stroje zostanie doposażony zespół „Pojednanie” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krynicach. Otrzyma je dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Kultury, a pieniądze będą pochodzić z programu „EtnoPolska 2020”.

– „Pojednanie” to jedna z trzech takich grup, działających przy naszym ośrodku. Mamy jeszcze „Krynickie Szuwarki” i „Źwiartowianki”, ale tylko „Pojednanie” spełniało warunek, stawiany wnioskodawcom, by pomoc trafiła do grupy, która działa co najmniej od 20 lat – tłumaczy dyrektor GOK w Krynicach Joanna Jamroż.

Zespół zostanie doposażony w damskie bluzki i tradycyjne obuwie oraz męskie spodnie. Mają one uzupełnić już posiadane przez „Pojednanie” stroje, które zostały zakupione w 2011 roku za pieniądze, pozyskane z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy działania „Roztocze Tomaszowskie”. – Zespół występuje w nich już prawie 10 lat, a wiadomo, że takie kostiumy się zużywają. Tradycyjnych butów członkinie grupy do tej pory nie mają, a poza tym zmienia się skład zespołu i takie zakupy są w pełni uzasadnione – dodaje dyrektor Jamroż.

Dotacja jest już przyznana i teraz GOK uzupełnia dokumentację, potrzebną do podpisania umowy o przyznaniu środków. Nowe stroje mają być zakupione do połowy lipca. Ich prezentacja była planowana na tegoroczne dożynki, ale ze względu na sytuację epidemiczną „premierowy” występ może być przełożony.

 

źr. Gmina Krynice