Zderzenie osobówki z 13-letnim rowerzystą

Do potrącenia rowerzysty doszło przedwczoraj w miejscowości Zadnoga. 13-letni kierujący jednośladem, jadąc po chodniku, nagle zjechał na jezdnię i uderzył w bok jadącego obok niego BMW. 22-letni kierujący osobówką, nie zdążył uniknąć z nim zderzenia. Rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do zamojskiego szpitala. Wyjaśniamy przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Przedwczoraj przed godziną 20 dyżurny tomaszowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Zadnoga (gmina Krynice) doszło do potrącenia rowerzysty przez osobówkę.

Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że 13-latek z gminy Krynice, jadąc rowerem po chodniku, nagle zjechał na jezdnię, uderzając w prawy bok jadącego w tym samym kierunku BMW.  Rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do zamojskiego szpitala. Osobówką kierował 22-latek z tej samej gminy. Nie odniósł obrażeń, był trzeźwy.

Wyjaśniamy przyczyny oraz okoliczności tego zdarzenia. Apelujemy o ostrożność na drodze i jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami. Rowerzyści stanowią grupę tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w trzech przypadkach:

  1. gdy opiekuje się on osobą do lat 10 kierującą rowerem,
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  Dziecko na rowerze:

  1. dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej,
  2. dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rowerzysta jest obowiązany:

  1. korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  2. zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

W przypadku, gdy nie ma drogi przeznaczonej dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać, wówczas kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy może poruszać się jezdnią blisko prawej krawędzi.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski