Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem w dniach 12 i 13 kwietnia 2021 roku zatrzymali dziesięć osób w związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. W działania zaangażowany był również Karpacki Oddział SG.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., w miejscowościach powiatu tomaszowskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego, a także na terytorium Ukrainy działa zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych. Członkowie grupy organizowali przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski. Następnie towar ten, po zgromadzeniu odpowiednich ilości, był pakowany do pojazdów i rozwożony do różnych miejsc na terenie kraju i za granicę, celem dalszej odsprzedaży. 

Ustalono, że sprawcy sprowadzali, nabywali, przechowywali i przewozili wyroby akcyzowe w postaci nie mniej niż 71 072 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości 96 612 zł, należnego podatku VAT w wysokości 344 652 zł oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 1 234 145 zł.

 

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Wobec trzech osób zatrzymanych, z których dwie pełniły rolę kierowniczą, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Zaś wobec pozostałych zatrzymanych osób, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji.

 

źr. Straż Graniczna