Zasnął za kierownicą

Wczoraj doszło do poważnie wyglądającej kolizji w Lubyczy Królewskiej. 50-letni kierujący VW transporterem wjechał w tył fiata, którym kierowała 65-latka. Kobieta została przewieziona do szpitala w Tomaszowie Lub. Kierujący samochodem transportowym był trzeźwy. Najprawdopodobniej zasną za kierownicą.

Wczoraj przed 15 w miejscowości Lubycza Królewska 50-letni ob. Ukrainy jadący VW transportem wjechał W tył prawidłowo jadącego fata. 65-latka jechała główną ulicą miasta gdy poczuła silne uderzenie w tył samochodu. Fiat wjechał do rowu po czym przewrócił się na dach i z powrotem wrócił na jezdnię.

   Kobieta została zabrana przez karetkę do szpitala w Tomaszowie, na całe szczęście nic poważnego nic się jej nie stało. Kierujący samochodem transportowym był trzeźwy. Najprawdopodobniej zasną za kierownicą. Policjanci prowadzą czynności w tej sprawie.

   Policyjny poradnik – jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy zimą?

Okres zimowy często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczną podróż.

Bezpieczna jazda to m.in. sprawny samochód. Warto więc sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak elementy o które zadbać możemy sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.

Zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie. Źle oczyszczona szyba może ograniczać widoczność podczas jazdy. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb. Zaopatrzmy się również w skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania pojazdu. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Ważnym elementem jest też aby wsiadać do samochodu wypoczętym i nie jechać ”na siłę”.

Ważną kwestią jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie ciśnienia w kołach. Należy również sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami – czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków – nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .

Te kilka prostych porad, uwaga, skupienie, odpowiedzialność, bezwzględne zachowanie trzeźwości za kierownicą i empatia wobec innych mogą pomóc bezpiecznie poruszać się po drogach naszego regionu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

źr. KPP Tomaszów Lubelski