Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

2013-10-20_1382261091W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej odwiedzamy groby bliskich, co niejednokrotnie wiąże się z wyjazdem na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. W tym okresie powinniśmy zachować wzmożoną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

Każdego roku przed 1 listopada Policja apeluje o ostrożność, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej (miejskiej, kolejowej) oraz włamań do domów i mieszkań.

Jadąc na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w samochodzie są zamknięte.

Wybierając się na cmentarz z dziećmi lub osobami starszymi cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być bezwzględnie zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni.
W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli planujemy wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu. Wychodząc z domu sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił.

W okresie Wszystkich Świętych na ulicach oraz w rejonie cmentarzy pojawią się dodatkowe patrole policyjne, które będą służyć pomocą.

(Biuro Prewencji KGP / ms)