Zachowaj ostrożność podczas transakcji internetowych!

Tylko wczoraj w powiecie tomaszowskim trzy osoby padły ofiarą oszustów internetowych. Dwa przypadki dotyczyły sprzedaży na portalu aukcyjnym OLX, w wyniku czego 31 i 35-latek stracili łącznie 3 tysiące złotych. Sprawcy działali w znany powszechnie sposób: konwersacja poprze komunikator WhatsApp, link do płatności i wypłata pieniędzy przez oszustów. Natomiast 31-latka dokonując internetowego zakupu tunelu ogrodowego nie doczekała się zamówionego towaru, tracąc w ten sposób ponad 500 złotych

Z relacji zgłaszającego wynikało, że na portalu aukcyjnym OLX wystawił na sprzedaż obuwie. Do 31-latka na komunikatorze WhatsApp odezwał się potencjalny kupujący zainteresowany ogłoszeniem. Podczas konwersacji doszło do finalizacji transakcji. Po chwili sprzedający otrzymał link i aby otrzymać pieniądze ze sprzedaży musiał podać numer karty płatniczej i kod CVV oraz swoje dane osobowe. Mężczyzna, nieświadomy tego, że strona jest fałszywa, postępował zgodnie z instrukcją. Dodatkowo podał kod autoryzacyjny przelew, w wyniku czego z konta stracił 2 tysiące złotych.

W podobny sposób pieniądze stracił 35-letni mieszkaniec gminy Tyszowce. Mężczyzna sprzedawał odzież na tym samym portalu aukcyjnym. Po wejściu w otrzymany link od osoby kupującej, również podał swoje dane wrażliwe, tym samym umożliwiając sprawcy dostęp do konta bankowości internetowej. Mężczyzna stracił z konta tysiąc złotych.

Również kupując w internecie musimy zachować czujność. Przekonała się o tym 31-letnia mieszkanka gminy Tomaszów Lubelski, która zdecydowała się na zakup tunelu ogrodowego i przelała na wskazane konto bankowe kwotę ponad 500 złotych. Do dnia dzisiejszego kobieta nie otrzymała zamówionego towaru a kontakt ze sprzedającym został zerwany.

Uwaga! Nigdy nie korzystaj z przesłanych linków!

Sprzedający powinien podać jedynie numer konta bankowego. Takie dane jak numer karty, ważność i CVV podajemy tylko gdy sami chcemy kupić towary on-line a strona internetowa przez którą dokonujemy zakupu jest wiarygodna.

Zwróć uwagę:

  • Oszust wybiera komunikator aby nawiązać kontakt poza portalem ogłoszeniowym
  • Zawsze przesyła link do łudząco podobnej strony na której ogłaszamy towar do sprzedaży
  • W linku mamy podać dane naszej karty płatniczej. (numer, ważność i CVV)
  • Jeżeli trafisz na takiego „klienta” wycofaj się, bo masz do czynienia z oszustem!

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski