Zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca Mi-17 (Zdjęcia + film)

08 marca 2022 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tomaszowie Lubelskim wpłynęło zgłoszenie z prośbą o wyznaczenie i zabezpieczenie lądowiska dla helikoptera Mi-17 w celu przetransportowania chorych dzieci z Ukrainy.

 

Do zdarzenia zadysponowano zastępy GBA oraz SLRR z JRG Tomaszów Lubelski których celem było wyznaczenie miejsca do lądowania śmigłowca Mi-17. Po rozpoznaniu warunków terenowych wyznaczono miejsce lądowania na drodze krajowej nr 17 pomiędzy miejscowościami Lubycza Królewska, a Hrebennem. Do stanowiska kierowania kierujący działaniem ratowniczym przekazał informację dotyczącą współrzędnych.

 

Po wyznaczeniu lądowiska zastępy GBA, SLRR z JRG Tomaszów Lubelski oraz GBA z OSP Lubycza Królewska przystąpiły do przygotowania lądowiska oraz jego zabezpieczenia w momencie lądowania helikoptera. Dodatkowa dwa radiowozy policji zamknęły odcinek drogi na długości 500m, a patrol GDDKiA wspomógł działania policji.

Po wylądowania śmigłowca strażacy pomogli w przekazaniu poszkodowanych z karetek pogotowia do helikoptera (2 dzieci z 2 opiekunami, kolejne trzecie dziecko z opiekunem nie nadawało się do transportu statkiem powietrznym).

 

Po starcie śmigłowca i upewnieniu się o braku zagrożenia, działania zakończono i powrócono do miejsc stacjonowania.

 

źr. KPPSP Tomaszów Lubelski