Z kastetem i noktowizorem do Polski

Noktowizor oraz kastet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściach granicznych w Terespolu i Hrebennem. 
 Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu skierowali do kontroli samochód terenowy Landrover na białoruskich numerach rejestracyjnych przekraczający granicę tzw. zielonym pasem („nic do oclenia”). W trakcie szczegółowej rewizji auta ujawnili w bagażniku pojazdu cyfrowy noktowizor i celownik optyczny „Pulsar Digisight Ultra N355″. Do własności urządzenia przyznał się 46-letni obywatel Białorusi, który oświadczył że nie wiedział o konieczności dokonania zgłoszenia celnego przewożonego towaru.
Wobec podejrzanego wszczęto postępowanie karne skarbowe, które wyjaśni również czy zatrzymane urządzenie podlega restrykcjom określonym w przepisach dotyczących towarów o podwójnym zastosowaniu, tj. cywilnym i militarnym. Wartość rynkowa zatrzymanego sprzętu wynosi około 6 tys. zł.
 Z kolei funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem w trakcie kontroli celno-skarbowej wykryli u obywatela Ukrainy kastet. 24-latek ukrył niebezpieczne narzędzie pod odzieżą wierzchnią. Podejrzany odmówił złożenia wyjaśnień. Na poczet grożącej mu kary grzywny zajęto kwotę 200 zł.
 Zgodnie z kompetencjami, dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Straż Graniczna.
 Kastet jest zaliczany do kategorii broni białej, której posiadanie wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia.
źr. KAS Lublin