Wypadek z udziałem 15-letniej rowerzystki

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Kolonii Łaszczówka. 15-letnia rowerzystka jadąca chodnikiem, raptownie wjechała na ulicę bezpośrednio przed jadące renault którym poruszała się 67-latka. 15-latka z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Do wypadku doszło w sobotę po godzinie 14:00 w miejscowości Kolonia Łaszczówka. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 15-letania mieszkanka gminy Tomaszów Lubelski jechała chodnikiem od strony Tomaszowa Lubelskiego w kierunku Bełżca. Dojeżdżając do ulicy Przemysłowej, wjechała bezpośrednio przed jadący tą ulicą samochód renault. W wyniku czego doszło do zderzenia. Rowerzystka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Kierująca osobówką była trzeźwa i nie odniosła żadnych obrażeń.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  1. rowerzysta jest obowiązany:
  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

W przypadku, gdy nie ma drogi przeznaczonej dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać, wówczas kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy może poruszać się jezdnią blisko prawej krawędzi.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w trzech przypadkach:

  1. gdy opiekuje się on osobą do lat 10 kierującą rowerem,
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  3.  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze:

  1. dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej,
  2. dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski