Wybudują krytą pływalnię. Basen ma być gotowy za 2 lata

Dobra passa Tomaszowa Lubelskiego trwa. Oprócz budowy obwodnicy miasta ruszy budowa krytej pływalni
Delfinem i kraulem w Tomaszowie
W 2020 roku mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego będą korzystać z krytej pływalni – deklaruje Wojciech Żukowski, burmistrz miasta. I obiecuje, że jest gotów wykąpać się podczas otwarcia basenu nawet w garniturze. Miasto pozyskało właśnie ponad 5,6 mln zł na rozpoczęcie budowy z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pływalnia, która otworzona została uroczyście w 1933 roku w Tomaszowie Lubelskim była obiektem zazdrości w całym województwie lubelskim. Na uroczyste otwarcie pływalni oraz domu „Rodziny Policyjnej” przyjechał wojewoda J. Rożniecki oraz dowódca 3 Dywizji Legionów gen. W. Bortnowski.

„Na specjalne podkreślanie zasługuje urządzenie pływalni, którą można zaliczyć do wyjątkowych w Polsce. Pływalnia tomaszowska posiada obok basenu natryski z zimną i ciepłą wodą, samoczynną studnię artezyjską z wodą do picia, kabiny i ładnie urządzoną plażę. Została zbudowana wspólnym wysiłkiem miejscowego społeczeństwa. Pracowali przy niej robotnicy, rolnicy i inteligenci. Prace techniczne były prowadzone pod kierownictwem inż. Bellerta. Otwarcie pływalni w Tomaszowie, małym mieście powiatowym, budzi zazdrość Lublina, dużego miejskiego ośrodka pozbawianego całkowicie kąpieliska” – donosił 22 września 1933 r. „Express Lubelski i Wołyński”.

Z tego basenu tomaszowianie korzystali także po wojnie. I z coraz mniejszym zainteresowaniem przez kolejne lata. Aż w latach 80. decyzją organów sanitarnych basen zamknięto. Obiekt basenowy zburzono.

 – W tej chwili Tomaszów Lubelski jest jedynym z dwóch miast powiatowych w województwie lubelskim, które nie posiada miejskiej pływalni – wzdycha Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

 Inwestycja wyczekiwana

O budowie krytej pływalni w Tomaszowie Lubelskim mówi się od dekady. Opracowany kilka lat temu projekt budowlany przewiduje krytą pływalnię z częścią rekreacyjną, zjeżdżalnią, pomieszczeniami do ćwiczeń sportowych, zabiegów rehabilitacyjnych, kawiarnią, zapleczem szatniowo-sanitarnym o kubaturze ponad 32 tys. metrów sześciennych. Podstawowym elementem pływalni ma być niecka basenowa o wymiarach 12,5 x 25 m z sześcioma torami do pływania i głębokością od 1, 20 do 1, 8 m. W obiekcie ma znajdować się mniejszy basen rekreacyjno-sportowy (9 x 18 m) z dwoma torami pływackimi z głębokością zmienną od 0,9 do 1,2 m do nauki pływania. Przewidziano też część rekreacyjną m.in.: zjeżdżalnię dla dzieci, zjeżdżalnię o długości około 60 m z odrębnym wyjściem, ławeczkę napowietrzającą (z zestawem dysz napowietrzających), parasol wodny, bicze podwodne, rwącą rzekę. Na piętrze zaprojektowano niewielką widownię na 152 miejsc siedzących, kawiarnię z zapleczem kuchennym oraz sale do ćwiczeń i gabinety odnowy biologicznej (masaż klasyczny, sauna fińska, łaźnia parowa, jacuzzi, solarium). W sąsiedztwie hali basenowej zaplanowano pomieszczenia techniczne i gospodarcze niezbędne do funkcjonowania obiektu, dla ratowników. Obiekt powstanie na terenie Tomaszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia”. W miejscu budynków, które zostaną wyburzone.

 – Nastawiamy się na rekreację i na naukę pływania. Ten basen ma przede wszystkim służyć naszym mieszkańcom – mówi Wojciech Żukowski.

 Są pieniądze, będzie przetarg

Do tej pory inwestycja pozostawała w sferze planów. Miasto jest za biedne, aby samo mogło udźwignąć koszt inwestycji. Budowa basenu miejskiego to koszt około 18 mln zł. Samorząd postanowił więc inwestycję zrealizować w formie montażu środków z różnych źródeł. Konkretnie trzech: środków Ministerstwa Sportu i Turystyki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020, z puli przeznaczonej na rewitalizację (miasto basen wpisało w rewitalizację dzielnicę „Koszary, z tego źródła chce pozyskać ok. 9 mln zł). Resztę pieniędzy z własnego budżetu dołoży miasto. To około 4 mln zł.

Włodarze Tomaszowa właśnie otrzymali informacje, że ministerstwo przyznało 5 mln 648 tys. zł dotacji. Pieniądze miasto otrzyma w turach rozłożonych na trzy lata.

 – Dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwala na rozpoczęcie inwestycji. W styczniu ogłaszam przetarg – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Burmistrz nie obawia się o dalsze finansowanie inwestycji. Wniosek związany z rewitalizacją „Koszar” przeszedł pozytywną ocenę merytoryczną w urzędzie marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Został wpisany do wykazu gminnych programów rewitalizacji Województwa Lubelskiego. To gwarantuje finansowanie.

 – Uruchomienie tych środków to już formalność. Deklaruję, że mieszkańcy w basenie wykąpią się już 2020 roku  – mówi Wojciech Żukowski.

roh

źr. Kronika Tygodnia