Wampiriada w Telatynie

14 czerwca obchodziliśmy Święto Honorowego Dawcy Krwi czyli tych wszystkich ludzi, którzy dzieląc się z innymi swoją krwią, ratują życie drugiemu człowiekowi. W związku z tym, 23 czerwca w Telatynie odbyła się ,,Wampiriada” – akcja, dzięki której istniała możliwość podzielenia się tym często jedynym, niezbędnym i niezastąpionym lekiem jakim jest krew. Ustawowa definicja Honorowego Dawcy Krwi ogranicza się do stwierdzenia, że jest nim każdy, kto chociaż raz bezinteresownie oddał krew na cele lecznictwa.

Tak naprawdę jednak, jest to przede wszystkim określona postawa wobec drugiego człowieka i wobec ludzkiego życia. Honorowy Dawca Krwi bowiem śpieszy z pomocą nieznanym chorym i ofiarom wypadków, nie licząc na żadną nagrodę.

Organizatorem akcji w Telatynie była Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek – Witkowska wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. W piątkowy poranek, w Urzędzie Gminy Telatyn miała miejsce rejestracja osób chętnych do honorowego oddania krwi. Wszyscy, którzy się zgłosili, wypełnili specjalną ankietę odnoszącą się do stanu zdrowia dawcy krwi a następnie byli kierowani do Mobilnego Punktu Poboru Krwi, gdzie byli poddawani wstępnym badaniom. Do rejestracji zgłosiło sie 23 chętne osoby, z czego do oddania krwi zakwalifikowało się 16 osób: Arkadiusz Brzeziak, Tomasz Miazga, Dariusz Poźniak, Wojciech Podolak, Kamil Chwaleba, Przemysław Głuzek, Joanna Poźniak, Agnieszka Wójcik – Korga, Edward Cioch, Magdalena Brzeziak, Wiesław Celej, Beata Kolbus, Adrianna Bartecka, Henryk Szaruga, Małgorzata Lizak i Agnieszka Sobuś. Nad całością czuwała pani doktor Renata Zwolak z oddziału terenowego RCKiK Zamość. Towarzyszyły jej pielęgniarki, panie: Maria Czarnecka, Danuta Tyjara, Stanisława Jasińska, Małgorzata Koperwas oraz pomoc laboratoryjna pani Elżbieta Jachymek.

Krew to bezcenny dar, przekonani są o tym zwłaszcza Ci, którzy w jakichkolwiek sposób znaleźli się w sytuacji, kiedy jej podanie okazało się niezbędne. Dlatego też ważne jest, że nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy przede wszystkim chcą i potrafią bezinteresownie pomóc drugiemu człowiekowi.

 

źr. Gmina Telatyn