Walizka pełna kłopotów

Prawie sto par okularów przeciwsłonecznych, a ponadto kilkadziesiąt pierścionków i pasków z logo światowych projektantów przemycał obywatel Ukrainy. Towar zatrzymali funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Hrebennem. Gdyby był oryginalny jego wartość rynkowa przekroczyłaby 120 tys. złotych. 

Choć przekraczający polsko-ukraińską granicę w Hrebennem mieszkaniec Ukrainy nie zgłosił do kontroli żadnych towarów, funkcjonariusze celno-skarbowi rutynowo przystąpili do sprawdzenia należącego do niego bagażu. Ukryta tam kolekcja liczyła w sumie 98 par okularów, 18 pierścionków oraz 15 pasków do spodni – wszystkie z markowymi oznaczeniami, ale niekoniecznie markowe. Funkcjonariusze podejrzewają, że zatrzymane towary to podróbki, na których znaki producentów umieszczono w sposób bezprawny. 
Funkcjonariusze celno-skarbowi postawili obywatelowi Ukrainy zarzut przemytu, a na poczet grożącej mu z tego tytułu kary grzywny zajęli 1,3 tys. złotych. 
Dodatkowo, gdy okaże się, że ujawnione akcesoria modowe to podróbki nieudolnie imitujące luksusowy towar, mieszkańca Ukrainy może też czekać odpowiedzialność karna w związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej. Funkcjonariusze zwrócą się o wydanie opinii w tej sprawie do kancelarii reprezentujących właścicieli znaków towarowych. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą i właściciele praw do znaków towarowych złożą wniosek o ściganie sprawcy, obywatelowi Ukrainy może grozić nawet do 2 lat pozbawienia wolności.  
źr. Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej