W Rachaniach grali w szachy.

2 lutego 2019 roku w Rachaniach spotkali się już po raz piąty szachiści, a to za sprawą V Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka. Od tego roku zawody będą poświęcone pamięci tragicznie zmarłego mieszkańca Gminy Rachanie, szachisty Szymona Łuczki. Szymon (1997-2018) był medalistą mistrzostw woj. lubelskiego, mistrzostw Polski Amatorów, mistrzostw Polski Rolników, zwycięzcą turniejów międzynarodowych min.: Międzynarodowych Mistrzostw Krakowa, Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Cracovia”, Przemyskiego Niedźwiadka w Przemyślu, Turnieju o Puchar Burmistrza w Leżajsku, Mistrzostw Woj. Podkarpackiego w Łańcucie, Pucharu Roztocza w Tomaszowie Lubelskim. Był wybitnym szachistą Gminy Rachanie. 

Organizatorami zawodów byli: Wójt Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. W zawodach wzięło udział 110 przede wszystkim młodych szachistów z Ukrainy, Warszawy, Zamościa, Tomaszowa, Biłgoraja, Przeworska, Fajsławic i okolicznych miejscowości. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach: młodzików i open. W każdej z grup były prowadzone odrębne klasyfikacje dziewcząt i chłopców w kategoriach do lat 10, 13 i 18. Zawody rozegrano na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut+5 sekund na rozegranie całej partii dla zawodnika. Uroczystego otwarcia zawodów dokonała w imieniu Wójta Gminy Rachanie Agata Niedziółka Skarbnik Gminy i Teresy Semczyszyn Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. 

W grupie open zwyciężył Taras Panchyshyn (Ukraina). Drugie miejsce wywalczył Petro Golubka (Ukraina), a trzecie Marcin Molenda (Tomaszów Lub.). Kolejne premiowane miejsca zajęli: Wojciech Czajka (Jarczów) – 4, Ryszard Probola (Tomaszów Lub.) – 5, Kamil Koperwas (Tomaszów Lub.) – 6, Wiktor Kiełbiński (Zamość) – 7. Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką była Emilia Sprzęczka (Tomaszów Lub.), która wywalczyła 12 miejsce.
W klasyfikacji juniorek młodszych (do lat 13) triumfowała Emilia Sprzęczka (Tomaszów Lub.) przed Karoliną Niedorys (Wola Gródecka) i Izabelą Tokarz (Przeworsk).

Wśród juniorów młodszych zwyciężył Kamil Koperwas (Tomaszów Lub.) przed Szymonem Skorupskim (Zamość) i Szymonem Łagowskim (Tomaszów Lub.). Rywalizację juniorek starszych (do lat 18) wygrała Dominika Borek (Tomaszów Lub.) przed Darią Sawą (Fajsławice) i Oliwią Łoś (Modryń). W grupie juniorów starszych triumfował Wiktor Kiełbiński (Zamość) przed Norbertem Bukałą i Kamilem Ciskiem (obaj Tomaszów Lub.). 
W najmłodszej grupie młodziczek zwyciężyła Gabriela Tokarz (Przeworsk) przed Weroniką Gozdek (Michalów) i Nikolą Maryńczak (Tomaszów Lub.). Wśród młodzików triumfował Bartosz Ożóg (Zamość) przed Jakubem Jońcem (Tomaszów Lub.) i Krystianem Kiszką (Łabunie).

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali piękne puchary. W grupie open pierwszych siedmiu zawodników oraz najwyżej sklasyfikowana kobieta otrzymali nagrody finansowe. Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacjach juniorek i juniorów otrzymało medale, a pierwszych sześciu nagrody rzeczowe. Wszystkich uczestników zmagań na 64 polach nagrodzono dyplomami.

Pucharami ufundowanymi przez władze lokalne nagrodzono najwyżej sklasyfikowanych mieszkańców powiatów. Puchary ufundowane przez Starostę Tomaszowskiego Henryka Karwana otrzymali: Marcin Molenda, Wojciech Czajka, Ryszard Probola. Puchary ufundowane przez Starostę Hrubieszowskiego Marylę Symczuk otrzymali: Oliwia Łoś i Wiesław Łoś. Nagrody Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko otrzymali: Paula Martyna i Wiktor Kiełbiński. Puchary im. Szymona Łuczki ufundowane przez Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka dla najwyżej sklasyfikowanej juniorki i juniora z Rachań otrzymali Wiktoria Gremplica i Michał Barcicki. Puchary ufundowane przez Zarząd Lokalnej Grupy Działania G6 Grzęda Sokalska otrzymali Karolina Niedorys (Wola Gródecka) i Wojciech Czajka (Jarczów).

Dekoracji nagrodzonych dokonała Teresa Semczyszyn Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. Tak duże przedsięwzięcie sportowe nie może odbyć się bez udziału sponsorów, za co należą się im gorące podziękowania. W tym roku sponsorami zawodów byli: Bud-gar – Aneta Leżak, EL-kom – Agata i Dariusz Fus Sklep komputerowy, Apteka Prywatna Rachanie-Janina Ozdoba, Zakład Usługowo-Handlowy – Jerzy Kosiorski Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lub. Oddział w Rachaniach Pracownia Reklamy Adam Syrtów Gospodarstwo sadownicze Urszula i Piotr Pańczyk Patronat medialny turnieju sprawował – Tomaszowski Portal Informacyjny. 
Podziękowania za pomoc w organizacji turnieju należą się również Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Rachaniach- dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom. 

Ogromne zaangażowanie taty Szymka, pana Tadeusza Łuczki w przygotowania do turnieju, przyczyniło się do wysokiego poziomu i sprawnej organizacji tak prestiżowej imprezy w gminie Rachanie. Niezwykle budujący jest fakt, że tyle dzieci i młodzieży chce grać w szachy i rozwija swoje zainteresowania i umiejętności. 

 

źr. GOK Rachanie / Autorzy artykułu: Ryszard Żądło i Stanisław Seńko