W krainie ryb i tataraku

Nie takiej pogody na początek wakacji spodziewali się organizatorzy „Święta ryby i tataraku” oraz „Sobótki wędkarskiej” w Krynicach. Obydwie imprezy odbyły się w niedzielę 24 czerwca, najpierw w strugach deszczu, a potem – w chłodzie.Niezbyt sprzyjająca autora nie popsuła jednak humorów osób, które skorzystały z niedzielnej propozycji wspólnej zabawy. Podczas „Święta ryby i tataraku” mogły m.in. wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i pokazach kulinarnych oraz obejrzeć występy artystyczne. 

Na zajęciach rękodzielniczych pod kierunkiem Agaty Piwko z Pracowni Rękodzieła „Agaart” uczestnicy przekonali się jak można efektywnie i efektownie wykorzystać łatwo dostępną w gminie Krynice trzcinę. Z tego surowca oraz suszonych kwiatów powstawały kompozycje, które można wykorzystać na przykład do dekoracji domów, na prezent, albo jako pomysł na źródło dodatkowego dochodu.

Kolejna propozycja była skierowana nie tylko do smakoszy. Był to pokaz kulinarny w wykonaniu mistrza Krzysztofa Monastyrskiego, preferującego dania bez konserwantów, który serwował m.in. pstrąga i drobiowe filety z grilla, przyrządzone na bazie oleju lnianego i roztoczańskiego oleju rzepakowego.

Warsztatom i prezentacjom towarzyszyły wystawy rękodzieła ludowego oraz Koncert Roztoczańskiej Pieśni Biesiadnej, w którym wystąpili: Tomaszowska Kapela Podwórkowa, zespół „Arabeska” z Mircza, a także „Krynickie Szuwarki” i „Pojednanie” z Krynic. 

Organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Krynice „Święto ryby i tataraku”, było współfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”. 

Tego samego dnia wieczorem odbył się Festyn Świętojański, który zainaugurowały sobotnie zawody wędkarskie z udziałem 34 zawodników. Wśród seniorów wygrał je Leszek Robaczyński, przed Dariuszem Dudą i Tomaszem Harbuzem. W kategorii juniorów najbardziej skuteczny okazał się Kamil Harbuz, który wyprzedził Dominika Pitaka i Julię Dudę. Spośród najmłodszych wędkarzy z grupy młodzików zwyciężyła Natalia Kowalczuk, drugi był Antonio Orlando, a trzecie miejsce zajął Patryk Szykuła. Złowieniem największych ryb mogli się poszczycić w poszczególnych kategoriach odpowiednio – Wojciech Łaszyński, Dominik Pitak oraz Natalia Kowalczuk i Antonio Orlando. 

Wręczenie nagród odbyło się podczas niedzielnego festynu. Trofea dla wędkarzy wręczał m.in. wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch. 

Podczas „Sobótki wędkarskiej” odbywały się również tradycyjne konkursy poszukiwania kwiatu paproci i wianków sobótkowych. Te najładniejsze przygotowały – w kategorii dzieci do lat 12 – Maja Bul, a wśród młodzieży i dorosłych – kolejno – Beata Rarot, KGW Zadnoga i KGW Dzierążnia. Jedyne wyróżnienie otrzymała Zuzanna Gałan. 

Wieczorną część festynu wypełniły koncerty zespołów „Lili”, „Baflo” i „4Heven” oraz pokaz tańca ognia w wykonaniu Agencji Artystycznej „Kilm Events”.

 

źr. Gmina Krynice