Uczniowie ZS Nr1 wygrali 10 000 zł na doposażenie pracowni chemicznej!

film230 września rozstrzygnięty został konkurs firmy ADAMED „30 laboratoriów na 30-lecie ADAMEDU”. Nasi uczniowie wzięli udział w rywalizacji, tym bardziej, że nagrody były niezwykle cenne.

   Konkurs grupy Adamed był podzielony na różne grupy tematyczne- blok biologiczny, chemiczny oraz fizyczny. Zadaniem konkursowym było przygotowanie z kołem naukowym inspirującej, trzyminutowej lekcji video. Uczniom zaproponowano jeden z czterech tematów konkursowych:

  • Chemia w kuchni i jedzeniu

  • Co by było gdyby? (o roli mikroorganizmów w świecie)

  • Z czego składa się Wszechświat?

  • Jak komórka przetwarza energię z pożywienia.

   Tak o swoim sukcesie opowiadają sami uczestnicy projektu:

   „Najbardziej atrakcyjny wydał nam się temat Chemia w kuchni i jedzeniu. W naszym filmie podjęliśmy problem wszechobecności białek w produktach spożywczych i popularnej ostatnimi czasy diety bezglutenowej. Chcieliśmy pokazać, iż zwolennicy tej teorii mają rację, że da się zastąpić białka substytutami pochodzenia roślinnego, ale też udowodnić, że pewne aminokwasy (egzogenne) nie występują w tych roślinach, a są one bardzo ważne w budowie organizmu, szczególnie w okresie dojrzewania. Dodatkowo zbadaliśmy obecność białek w różnych pokarmach , poprzez wykrywanie wiązań peptydowych i badanie obecności pierścieni aromatycznych. Warto dodać, iż był to drugi konkurs Adamedu, w którym wzięliśmy udział. Pierwszy dotyczył barw w chemii, my zaś skupiliśmy się wówczas na kolorze niebieskim. Byliśmy świetnie przygotowani merytorycznie, niestety nie zdobyliśmy nagradzanych miejsc. Tym razem się udało, za co dziękujemy wszystkim sympatykom naszego zespołu głosującym na film i grupie Adamed’.

Film, który prezentujemy poniżej przygotował zespół w składzie: Łukasz Rumak (III d), Kuba Kołodziej (III e), Marcin Szum (III b), Dominik Łoza (II a) i Daniel Łoza (II a). Ich pasja i zaangażowanie spowodowały, że film znalazł się na liście laureatów. Dzięki temu zdobyli nagrodę- 10 000 zł na doposażenie pracowni chemicznej.

Dziękujemy też nauczycielom- pomysłodawcą udziału w konkursie był Robert Wojciechowski a działania uczniów koordynowała Jolanta Pasierb.

źr. lo-tomaszow.pl