Tyszowce: „Słodko-gorzkie” święto plonów

411x0_dozynki2015-2-korowod-wience_1Tegoroczne żniwa były udane, ale ceny zbóż są drastycznie niskie, dlatego dożynki w gminie Tyszowce miały „słodko-gorzki” smak. Rolnicy dziękowali za plony w niedzielę 28 sierpnia.

Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając uważa, że pogoda sprzyjała żniwom, plony są dobre, ale właściciele gospodarstw nie mają powodów do zadowolenia. – W porównaniu z innymi regionami w Polsce na aurę nie możemy narzekać. Dobra jest też wydajność, bo średnie plony to około 7 ton zboża z hektara. Jedyne co smuci rolników to bardzo niskie ceny, związane z importem zbóż z Ukrainy. Tona pszenicy kosztuje około 550 złotych, a jęczmienia zaledwie 450 złotych czyli na granicy opłacalności – ocenia Mariusz Zając.

Mimo to mieszkańcy gminy starają się kultywować tradycje i tłumnie przybyli na tegoroczne dożynki. Rozpoczęła je dziękczynna msza święta, którą odprawił nowy proboszcz parafii św. Leonarda w Tyszowcach ksiądz Piotr Kawecki, a funkcje starostów pełnili Anna Pytel z Wakijowa i Dariusz Sikora z Tyszowiec. Anna Pytel z mężem gospodarują na 70 hektarach ziemi, na których uprawiają pszenicę, buraki, kukurydzę i jęczmień. Od 2011 roku jest sołtyską Wakijowa i członkinią miejscowego koła gospodyń wiejskich. Dariusz Sikora kontynuuje rodzinne tradycje sadownicze. Wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo o powierzchni 30 hektarów, z czego 20 zajmują uprawy wiśni i porzeczek, a resztę – zboża.

Jak na dożynki przystało jednym z najważniejszych elementów była prezentacja i konkursów wieńców. W tym roku pierwszą nagrodę zdobyło Przewale, drugą jurorzy przyznali Zamłyniu, a trzecia trafiła do Marysina. Autorzy najładniejszych wieńców otrzymali nagrody finansowe, ufundowane przez burmistrza. Pozostałe cztery kompozycje – z Wakijowa, Mikulina, Klątw i Tyszowiec, zajęły ex aequo czwarte miejsce i otrzymały nagrody rzeczowe. Dodatkową gratyfikację za wieniec, który najbardziej nawiązywał do dawnych tradycji wiejskich wieńców dożynkowych, przyznała sekretarz gminy Teresa Chrastina. To wyróżnienie przypadło członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Mikulina.

Rozrywkową część święta plonów wypełniły pokazy zawodników Klubu Sportowego „Pogoń” Tyszowce, wystawy sprzętu rolniczego i występy artystyczne. Dożynkowych gości bawili Tyszowiecka Orkiestra Dęta, „Mamuśki” z Wakijowa, „Tyszowianki” z Tyszowiec, „Legato” z Mikulina, chór „Dominanta” z Zamłynia, soliści Studia Wokalnego „Tryton” z Tomaszowa Lubelskiego oraz zespół „Fermata” z Telatyna.

źr. ias24.eu