Tyszowce: Ruszają śladami Singera

Wolontariusze z 10 krajów wyruszyli na trasę tegorocznego Festiwalu Śladami Singera. Swoją artystyczną wędrówkę rozpoczęli w poniedziałek 25 lipca od Kocka, a w najbliższą niedzielę pojawią się w Tyszowcach.

Postać noblisty Isaaca Bashevisa Singera i bohaterów jego opowiadań w tym roku przybliżą młodzi animatorzy z Francji, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Czech, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Izraela i Szkocji. Do 5 sierpnia w każdym z 10 miast uczestnicy festiwalu będą gościć przez dwa dni. Pierwszy z nich wypełnia „Nomadyczne archiwum sztetl”, czyli mobilne, lustrzane archiwum, wędrowna biblioteka z dawnymi fotografiami, opowieści o danym mieście i wspólne z mieszkańcami odkrywanie ich historii. Uczestnicy spotkania wysłuchają także fragmentów opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, spróbują stworzyć własną mapę pamięci miasta, a także obejrzą kilka krótkich filmów dokumentalnych, prezentujących typowe przedwojenne miasteczka.

Drugiego dnia w podróż wyrusza kolorowa, międzynarodowa grupa mistrzów wielu sztuk, którzy zapraszają lokalną społeczność do udziału w warsztatach i widowiskach „Artyści dla Singera” w wykonaniu cyrkowców, muzyków, aktorów i tancerzy.

Oprócz Kocka, w tym tygodniu festiwalowi wolontariusze będą w Piaskach, Bychawie, Lublinie i w Biłgoraju, a po Tyszowcach odwiedzą jeszcze Szczebrzeszyn, Józefów, Krasnobród i Kraśnik.

Wszystkie warsztaty, widowiska i spotkania są bezpłatne.

źr. ias24.eu
(fot. arch. SCK Tyszowce)