Tyszowce: Po przetargu na inwestycje drogowe

411x0_droga-rpo2012-a_1Gmina Tyszowce wybrała firmy, które w najbliższych tygodniach zmodernizują kilka gminnych dróg. Umowy z wykonawcami robót będą podpisane w tym tygodniu, prace będą prowadzone na trasach o łącznej długości ponad 2 kilometrów, a będą kosztować ponad 380 tysięcy złotych.

Za ponad 172 tysiące złotych samorząd wykona m.in. ponad 800 metrów tak zwanej obwodnicy Tyszowiec, łączącej drogę powiatową do Łaszczowa z gminną w kierunku miejscowości Tuczapy. To najdłuższy z planowanych odcinków, współfinansowany przez firmę, która korzystała z tej drogi przy budowie farmy wiatrowej. Drogowcy wzmocnią podbudowę i położą nowy asfalt, a połowę kosztów pokryje inwestor.

Dzięki wsparciu z budżetu państwa gmina odbuduje pół kilometra drogi w Kolonii Czartowiec. Zamiast gruntowej trasy utwardzanej tłuczniem i innymi materiałami, będzie nowa asfaltowa nawierzchnia ze wzmocnioną podbudową. – Wydamy na ten cel prawie 135 tysięcy złotych, ale mamy nadzieję, że w ten sposób rozwiążemy problemy z przejazdem tą trasą, która po ulewnych deszczach była niszczona przez wodę – mówi Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając. Modernizacji doczeka się także kolejny odcinek drogi dojazdowej do pól w Marysinie. Będzie to drugi etap robót rozpoczętych w ubiegłym roku, a współfinansowanych ze środków dawnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. W tym roku drogowcy wzmocnią podbudowę i położą asfaltową nawierzchnię na następnym fragmencie o długości ponad 600 metrów. Prace będą kosztować ponad 75 tysięcy, z czego prawie połowa to dotacja z FOGR.

Wszystkie prace mają być wykonane do 30 października.

Tyszowiecki samorząd już przygotowuje także przyszłoroczne inwestycje. Korzystając z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego chce wykonać ponad 1,5 kilometra trasy Tyszowce – Mikulin. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dlatego przetarg ma być rozstrzygnięty w tym miesiącu, ale same prace są planowane na 2017 rok. Z RPO samorząd otrzyma 80 procent kosztów.

źr. Gmina Tyszowce