Tomaszowska Wigilia

Do tradycji pielęgnowanej w Tomaszowie należy urządzana od szeregu lat Wigilia na Rynku, odbywająca się z udziałem mieszkańców miasta, kapłanów miejscowych parafii, władz samorządowych, przebiegająca w oprawie artystycznej zespołów szkolnych, z finałowym poczęstunkiem typowymi potrawami podawanymi podczas wieczerzy wigilijnej oraz życzeniami świątecznymi i noworocznymi.

Niestety, ten miły, sympatyczny obyczaj przerwała w bieżącym roku pandemia koronawirusa, ale został on przeprowadzony w innej, mniej atrakcyjnej formule, która jednak oddaje intencje organizatorów i podtrzymuje społeczne więzi integracyjne oraz, choć w skromniejszej wersji, wcześniejszą tradycję. Otóż z inicjatywy burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Nowe Miasto” Reginy Kęczkowskiej oraz współpracy i zaangażowania Tomaszowskiego Domu Kultury, zostało przygotowanych 400 pacek żywnościowych, które w dniu 23 grudnia w godzinach od 10.00 do 14.00 były wydawane w holu TDK.

W przygotowanych paczkach znalazły się m.in. pierożki z kapustą, kapusta z grochem, krokiety z kapustą oraz poświęcony opłatek, jako uświęcone tradycją składniki polskiej Wigilii.

 

źr. UM Tomaszów Lubelski