Tomaszów Lub: Pomiar prędkości w miejscach wskazanych na Mapie Zagrożeń

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim podczas działań pod kryptonimem „Prędkość” na terenie powiatu sprawdzali zgłoszenia mieszkańców zaznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa o kierowcach jeżdżących z nadmierną prędkością. Akcja miała na celu przeciwdziałanie kierowcom przekraczającym dozwolona prędkość i ukierunkowana była na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z powiatu Tomaszowskiego  przeprowadzili akcje pod nazwą „Prędkość”. Akcja ta była skierowana głównie przeciwko użytkownikom naszych dróg, którzy poruszają się z niedozwolona prędkością. Według zgłoszeń naniesionych przez mieszkańców na mapie zagrożeń, kierujący w Dąbrowie Tomaszowskiej, Krynicach, Przewłoce, Chorążance oraz na trasach Żulice-Telatyn i Żulice -Łaszczów jeżdżą w tych miejscach za szybko. Policjanci przy pomocy urządzeń pomiarowych oraz samochodu z video rejestratorem kontrolowali prędkość w różnych rejonach powiatu z uwzględnieniem wskazanych miejsc zagrożonych.

Działania policjantów miały na celu poprawienia bezpieczeństwa oraz przypomnienie użytkownikom dróg o stosowaniu się do ograniczeń prędkości na poszczególnych odcinkach, a także wyeliminowanie „piratów drogowych” stwarzających niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Policjanci podczas kontroli nie tylko karali kierujących, ale informowali uczestników ruchu, czym jest i w jaki sposób działa „Mapa zagrożeń”.

Policjanci skontrolowali blisko 100 pojazdów. Kierujący  pojazdami, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy podczas jazdy z nadmierną prędkością, a było ich ponad 70 otrzymali mandaty karne. Podczas prowadzonych kontroli policjanci zatrzymali również dwóm kierującym prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Na trasie Żulice Telatyn zaznaczonej na KMZB, zatrzymali kierującą samochodem marki VW. Mieszkanka gm. Telatyn, która przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h w terenie zabudowanym. W tym wypadku straciła prawo jazdy na trzy miesiące.

Takie kontrole i prowadzone cykliczne działania maja wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków. Jazda z dopuszczalna prędkością nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa. Na to maja też wpływ inne czynniki, do których możemy zaliczyć zachowanie kierowcy, warunki pogodowe, stan nawierzchni, czy natężenie ruchu. Policjanci apelują o rozwagę!

źr. KWP Lublin