Telatyn: Konkurs na dania z produktami OSM Krasnystaw rozstrzygnięty

phoca_thumb_l_dsc02810Dnia 29 czerwca 2016 roku odbyło się w Gminie Telatyn, w Wiejskim Centrum Turystyki i Promocji Wsi rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego pod nazwą ,,Super ciasto i danie z OSM Krasnystaw o łatwe zadanie.” Do udziału zgłosiło się dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Telatyn , które swoją obecnością i zaangażowaniem zawsze wspierają tego typu inicjatywy – KGW Telatyn, KGW Telatyn II, KGW Poturzyn, KGW Radków, KGW Wasylów, KGW Żulice, KGW Dutrów, KGW Łykoszyn, KGW Kryszyn i KGW Nowosiółki. Produkty mleczarskie, które zostały wykorzystane do przeprowadzenia konkursu zostały przekazane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstwie. Konkurs polegał na przygotowaniu i prezentacji dwóch dań kulinarnych, wykonanych na bazie jednego produktu mleczarskiego, zarówno na słodko jak i na słono. Jego zaś głownym celem było zachęcenie pań z KGW Telatyn do prezentacji swych umiejętności, kreatywności i pomysłowości, poprzez twórcze przedstawienie swoich pomysłów oraz motywacja do większego spożywania produktów mlecznych.

W Jury znalazły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które same oceniały swoje dzieła kulinarne. Każde Koło Gospodyń wytypowało po jednej osobie, która oceniała pracę pozostałych Kół. Pod uwagę brane były wrażenia smakowe i kreatywność, estetyka czyli sposób podania dania, ozdobienie potrawy oraz wrażenia ogólne. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich stanęły na wysokości zadania i spisały się rewelacyjne, dlatego też powołane Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwyciezców.Przygotowano bowiem wiele smakowitych dań, które kusiły zarówno smakiem jak i zapachem. Można było popróbować m.in. różnorakich serników pieczonych jak i wykonanych na zimno, smakowitych past serowych, własnoręcznie robionego sera żółtego, sałatek, chłodnika, placuszków czy też tortu na pikantnie i tortu naleśnikowego na słodko. Dania były przygotowane rewelacyjnie i bardzo trudno było wybrać te najlepsze. Ostatecznie przyznano trzy miejsca pierwsze dla KGW Telatyn II, KGW Żulice i KGW Kryszyn. Pozostałe Koła – KGW Dutrów, KGW Łykoszyn, KGW Nowosiółki, KGW Poturzyn, KGW Radków, KGW Telatyn i KGW Wasylów otrzymały wyróżnienia. Wszyskie Koła otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli: Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek – Witkowska i Przewodniczacy Rady Gminy Pan Dariusz Skwarek.

 

Przepisy na prezentowane podczas konkursu dania, zarówno na słodko jak i na słono oraz ich zdjęcia zostaną udostępnione do publicznego użytku. Będzie to nie tylko swoistego rodzaju pamiątka po organizowanym konkursie ale również możliwość i próba odtworzenia niezapomnianych smaków.  

źr. Gmina Telatyn