TBO po nowemu

bo_iii_plakatNowa edycja Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego przeprowadzona zostanie według nowych zasad. Zniknie m.in. podział na rejony, inwestycji nie będzie można przeprowadzać na terenie placówek oświatowych. Budżet trzeciej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego pozostanie bez zmian. Nadal mieszkańcy będą decydować na co ma zostać wydane 200 tys. zł. Samorząd miasta postanowił jednak zmodyfikować zasady dystrybucji środków. Odstąpił od podziału miasta na cztery rejony, w których każdy miał do wydania po 50 tys. zł.

– Uznaliśmy, że dotychczasowy system nie promował aktywnych – mówi Henryk Nowosad, naczelnik Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Tomaszowskie Lubelskim.

Do tej pory bywało, że z jednego rejonu zgłaszano po kilka propozycji, a o wyborze konkretnego projektu decydowały głosy mieszkańców. W innych rejonach zgłoszono jeden projekt, który automatycznie przechodził nawet, jeśli miał małe poparcie głosujących. Tak było na przykład w tej edycji budżetu obywatelskiego. Z rejonu nr 2 zgłoszono aż 11 pomysłów, niektóre zdobyły powyżej tysiąca głosów, tymczasem w rejonie nr 2 i 3 zgłoszono po jednym projekcie, które zdobyły nieco ponad sto głosów. Teraz wygrają te projekty, które będą miały największe poparcie. Wartość pojedynczej inicjatywy nie może jednak przekraczać 50 tys. zł. Im projekty będą tańsze w realizacji, tym więcej z nich ma szansę uzyskać wsparcie. W nowej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego nie będzie można już realizować pomysłów na terenie placówek oświatowych. Doświadczenia dotychczasowych edycji pokazały, że to właśnie tam zrealizowano najwięcej inwestycji. Teraz mają mieć większą szansę projekty składane przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, grupy nieformalne, które na przykład chcą organizować jakieś inicjatywy lub wydarzenia. Samorząd wprowadził też trzecią zasadę. Projekty realizowane w budżecie obywatelskim muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To weryfikować będzie komisja podczas merytorycznej oceny wniosku.

– Nie każdy mieszkaniec ma bowiem wiedzę, jakie jest przeznaczenie konkretnej działki. Chodzi o to, aby nie budować placów zabaw, siłowni w miejscach, które są w planach przeznaczone pod zabudowę – mówi Henryk Nowosad.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego z 18 zgłoszonych propozycji do realizacji skierowano cztery inwestycje. Kosztem 50 tys. zł przy przedszkolu nr 5 w Tomaszowie Lubelskim wybudowano już wiatę ogrodową oraz wiatę na rowery i wózki dziecięce. Powstaną jeszcze siłownia przy ul. Lipowej, międzypokoleniowa strefa aktywności przy przedszkolu samorządowym nr 2 i pracownia językowa w gimnazjum nr 1.

roh

źr. Kronika Tygodnia