Szachiści grali w Rachaniach

szachy30 stycznia 2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego w Rachaniach został rozegrany II Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka. Organizatorem zawodów był Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. Na starcie stanęło 112 szachistów z województwa lubelskiego i Ukrainy. Do Rachań przybyli zawodnicy z Lubartowa, Lublina, Zamościa, Chełma, Dorohuska, Tomaszowa Lubelskiego, Łaszczowa, Rawy Ruskiej, Lwowa, Nowojaworowska i wielu mniejszych miejscowości. Rywalizowali oni w dwóch grupach: open (roczniki 2005 i starsi) oraz młodzików na dystansie 9 rund, z tempem 15 minut na partię dla zawodnika. Klasyfikację prowadzono w kilku grupach wiekowych (do lat 10, 13, 16 i 19) z osobną punktacją dziewcząt.

W grupie open, w której wystartowało 69 szachistów zwyciężył Nazar Ustianovich (Lwów) przed Andriyem Matviychukiem (Nowojaworowsk) i Marcinem Molendą (Tomaszów Lubelski). Na miejscu czwartym ukończyła zawody Małgorzata Bębnik (UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.) najwyżej sklasyfikowana seniorka i jednocześnie zwyciężczyni klasyfikacji juniorek do lat 19.

W grupie juniorów do lat 19 najlepszym okazał się Marcin Molenda (Tomaszów Lubelski) przed Szymonem Łuczką (Rachanie/UKS Gim Dwójka) i Szymonem Węgrzynem (UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.). Na miejscu czwartym zawody ukończył kole4jny zawodnik tomaszowskiego klub Marcin Prus.

Wśród juniorek do lat 16 triumfowała Iga Wawryszczuk przed Dominiką Borek (obie UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.) i Natalią Oszust (Leśniowice). Siódme miejsce wywalczyła Gabriela Niedorys (Łaszczów/UKS Gim Dwójka). W tej samej grupie wiekowej juniorów zwyciężył Rafał Bojczewski (Lublin) przed Pawłem Lewkowiczem i Janem Skwarkiem (obaj Zamość). Niestety, tomaszowski klub nie miał w tej grupie swoich reprezentantów.

Wśród juniorek do lat 13 triumfowała Aleksandra Majówka (Chełm) przed Oliwią Prucnal (Leśniowice) i Anielą Piech (Chełm). Tuż za podium turniej ukończyła Rozalia Wojtowicz (SP2/UKS Gim Dwójka). W pierwszej dziesiątce finiszowały jeszcze 4 zawodniczki z tomaszowskiego klubu: Anna Kamińska – 5, Malwina Buczek – 7, Malwina Wawryszczuk – 8 i Aleksandra Gromek – 10 miejsce. W grupie juniorów najlepszym okazał się Mateusz Bojczewski (Lublin) przed Norbertem Bukałą (UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.) i Sebastianem Żarnowskim (Zamość). Aż 5 zawodników reprezentujących UKS Gim Dwójka znalazło się w pierwszej dziesiątce: Adrian Michalski – 4, Kamil Cisek – 6, Paweł Borek – 7, Mikołaj Chudy – 9, Krystian Leńczuk – 10. Pozostali tomaszowscy zawodnicy zajęli miejsca: Hubert Prus – 18, Kacper Krzaczkowski – 21, Jakub Pilchoń – 23.

W najmłodszej grupie, w której na starcie stanęło 43 szachistów wśród juniorek zwyciężyła Solomija Kazjuk (Rawa Ruska) przed Karoliną Niedorys (Łaszczów/UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.) i Otylią Węgrzyn (UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.). Pozostałe zawodniczki tomaszowskiego klubu zajęły miejsca: Katarzyna Kamińska – 4, Aleksandra Chelińska – 7, Wiktoria Berbecka – 10. Wśród chłopców triumfował Zakhar Maksymyshyn (Nowojaworowsk) przed Pawłem Gromkiem (UKS Gim Dwójka Tomaszów Lub.) i Salo Markijanem (Rawa Ruska). Kolejni zawodnicy UKS Gim Dwójka, uczniowie SP 2 zajęli miejsca: Mateusz Zubiak – 5, Kamil Koperwas – 7, Miłosz Byczuk – 8, Kacper Tytoń – 9, Stanisław Kot – 13, Dominik Chudy – 17, Mateusz Krawczyk – 19, Miłosz Kiełbasa – 26, Błażej Chudy – 31.

W każdej grupie zwycięzca otrzymał puchar, a zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 nagrodzeni zostali medalami. Pierwszych sześciu zawodników w każdej grupie otrzymało nagrody rzeczowe. Wszystkie dzieci grające w grupie do lat 10 nagrodzono drobnymi upominkami. W grupie open pierwszych ośmiu zawodników otrzymało nagrody finansowe. Pucharami, których fundatorem był starosta tomaszowski Jan Kowalczyk nagrodzono najlepszych zawodników z powiatu tomaszowskiego: Marcina Molendę, Małgorzatę Bębnik i Szymona Łuczkę. Puchary ufundowane przez Prezesa Lokalnej Grupy Działania „G 6 Grzęda Sokalska” Józefa Wocha odebrali: Anna Kamińska i Szymon Łuczka.

Szczególną nagrodę z rąk fundatora Tadeusza Stanibuły członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim odebrali Tadeusz i Szymon Łuczka za propagowanie i reaktywowanie szachów w gminie Rachanie.

Kierownikiem zawodów był Tadeusz Łuczka (Józefówka), którego wspierał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Stanisław Seńko. Obowiązki sędziowskie pełnili: Elżbieta i Ryszard Żądłowie (Tomaszów Lub.) oraz Andrzej Czochra i Grzegorz Pańko (Zamość). Sprzęt do rozegrania zawodów nieodpłatnie użyczył tomaszowski klub UKS Gim Dwójka.

Zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów nie byłoby możliwe bez wsparcia lokalnych władz samorządowych, których przedstawiciele uczestniczyli w ceremonii otwarcia i zakończenia zawodów: Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak, Prezes Lokalnej Grupy Działania „G 6 Grzęda Sokalska” Józef Woch, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim Tadeusz Stanibuła, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Stanisław Seńko. Cieszy fakt zaangażowania lokalnych władz samorządowych w rozwijanie szachów na terenie gminy Rachanie i mamy nadzieję, że kolejne lata będą owocowały jeszcze szerszą współpracą w tym zakresie.

Zawody szachowe jak każde przedsięwzięcie sportowe nie może być zrealizowane bez sponsorów. Dzięki działaniom Tadeusza Łuczki udało się pozyskać sponsorów, którymi byli: LGD Stowarzyszenie „G6 Grzędy Sokalskiej”, Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lub., firma Budgar Aneta Leżak, Elkom Agata i Dariusz Fus sklep komputerowy, Apteka Prywatna w Rachaniach Janina Ozdoba, Zakład Usługowo-Handlowy Jerzy Kosiorski w Rachaniach, PHU Atlas Sklep Sportowy Reebok Jacek Bartosiewicz. Organizatorzy dziękują sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie zawodów.

źródło: gim-dwojka-tomaszow.home.pl