Sukces tomaszowskiej dwójki w Turnieju Finałowym Edukacja przez Szachy w Szkole

DSC_40803 czerwca 2016 roku na warszawskim Torwarze odbył się Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Edukacja przez Szachy w Szkole.Była to już trzecia edycja tych zawodów. W 9 grupach turniejowych rywalizowało 708 młodych szachistów z całej Polski. Reprezentowali oni 114 szkół, 135 drużyn. Dla wielu był to pierwszy tak duży turniej i możliwość rywalizacji z rówieśnikami z różnych regionów kraju. Do projektu PZSzach Edukacja przez Szachy w Szkole każdego roku dołączają kolejne szkoły. Obecnie w projekcie jest ponad 600 szkół z całej Polski. Z roku na rok zawody finałowe cieszą się coraz większą popularnością. Świadczy to o trafności i potrzebie dalszej realizacji projektu. W tym roku po raz pierwszy do Warszawy udała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa w składzie: Otylia Węgrzyn, Julia Kijko, Paweł Gromek, Kamil Koperwas, Miłosz Byczuk, Jan Krupa.

Po pięciogodzinnej jeździe opiekunowie mieli pewne wątpliwości czy młodzi szachiści podołają trudom turnieju, jednakże czarny scenariusz nie spełnił się. Od pierwszej rundy uczniowie SP 2 zawzięcie walczyli i odnosili zwycięstwa. W ostatniej rundzie na trzech pierwszych szachownicach wśród chłopców z klas drugich grali chłopcy z Tomaszowa. Także dziewczynki grały bardzo wysoko – na trzecich szachownicach. W klasyfikacji indywidualnej wśród dziewcząt z klas pierwszych Otylia Węgrzyn wywalczyła szóste miejsce. W grupie dziewcząt z klas drugich Julia Kijko ukończyła zawody na miejscu czwartym. Wśród chłopców z klas drugich Kamil Koperwas wywalczył piąte miejsce, Paweł Gromek dwunaste, Miłosz Byczuk czternaste, a Jan Krupa 29. Otylia Węgrzyn, Julia Kijko i Kamil Koperwas uzyskali awans do II Igrzysk Szkolnych w szachach, które odbędą się w dniach 24-31.10.2016 w WOSiR w Drzonkowie. Pobyt w tych zawodach finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz przez Polski Związek Szachowy.

W klasyfikacji drużynowej Szkoła Podstawowa nr 2 z Tomaszowa zajęła szóste miejsce. Trzecie miejsce było w zasięgu ręki, wystarczyło, aby jeden z pojedynków toczonych przez chłopców zakończył się zwycięstwem ucznia z SP 2. No cóż, zabrakło przysłowiowego łutu szczęścia.

Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe kaszkietówki z logo projektu, breloczki i dyplomy. Pierwszych sześciu zawodników otrzymało nagrody szachowe w postaci zegarów szachowych i powerbanków. Pierwszych dziewięć szkół otrzymało wspaniałe puchary, dyplomy i nagrody w postaci szachownic demonstracyjnych.

Opiekunami tomaszowskich szachistów byli: Renata Śrutwa-Krupa, Marzena Gromek, Barbara Węgrzyn i Ryszard Żądło.

Wyniki zarówno drużynowe, jak i indywidualne uzyskane przez uczniów SP 2 mile zaskoczyły opiekunów i trenera. Osiągnięty sukces z pewnością wpłynie na jeszcze większą popularność szachów w SP 2. Pomimo że projekt PZSzach-u nie zakłada przede wszystkim rywalizacji sportowej, a wspomaganie nauczania, to sukces buduje. Świadczy o tym, że przystąpienie do projektu SP 2 było właściwym krokiem. Osiągnięty wynik jest efektem pracy wykonanej przez nauczycieli Elżbietę i Ryszarda Żądło.

Turniej zrealizowany został przy wsparciu partnerów: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Biura Sportu i Edukacji m.st. Warszawy oraz firm: Egmont, Wydawnictwa Nova oraz Games World.

 

źr. gim-dwojka-tomaszow.home.pl