Spotkanie Policjantów z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów

Wczoraj na Komendzie Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim odbyło się spotkanie robocze policjantów z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów panią Edytą Pawłowską- Krawczyk.

W ostatnim czasie na terenie naszego kraju rozwiną się rynek różnego rodzaju pokazów, prezentacji, wycieczek itp. dedykowanych osobom starszym, podczas których seniorzy są nakłaniani do dokonywania zakupów towarów po znacznie zawyżonej cenie, sięgającej nawet kilkuset procent. Często są to towary wątpliwej jakości czy też skuteczności działania. Umowy na zakup produktu podpisywane są na spotkaniach, pod presją podjęcia szybkiej decyzji bo w tym momencie ten produkt można kupić taniej. Formularze drukowane są małą czcionką i zawiłym językiem.

    Zdarzają się też, takie praktyki wśród firm organizujących spotkania, że zaraz po przeprowadzeniu prelekcji zamykają działalność gospodarczą a osoby starsze zostają z produktem nie do końca odpowiadającym im potrzebom i z wysokimi ratami, których nie są w stanie spłacać. Nawet gdy w domu przemyślą zakup i chcą odstąpić od umowy nie mają gdzie wysłać takiego pisma, bo firma i adres pod, którym znajdowała się, już nie istnieje. W związku z powyższym w ramach współpracy Powiatowego Rzecznika Konsumentów z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Lubelskim, zostało zorganizowane szkolenie Policjantów, którzy maja bezpośredni kontakt z oszukanymi osobami. Dzielnicowi będą przybliżać ten delikatny temat na spotkaniach, które bardzo często są organizowane w ramach ich obowiązków służbowych z seniorami.

    Na spotkaniu próbowaliśmy wypracować wspólny plan działania w takich sytuacjach, aby można było jak najszybciej pomóc osobom w ten sposób oszukanym. Niejednokrotnie osoby starsze nie wiedzą, że mogą się z tym zwrócić do Powiatowy Rzecznika Konsumentów, który w takiej sytuacji może im pomóc.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski