Skarb z X wieku wykopano koło Tomaszowa Lubelskiego. 96 elementów damskiej biżuterii i

Aż 96 elementów liczy skarb znaleziony koło średniowiecznego grodziska, Czerwienia. Biżuteria trafiła do muzeum w Tomaszowie Lubelskim.

564b2bbcb9afc_o

Wisiory-lunule, przywieszki, bransoletki, kolczyki oraz tzw. zausznice jeszcze kilka dni temu leżały w glinianym garnku w okolicach średniowiecznego grodziska Czerwienia, dziś niewielkiej wsi Czermno w powiecie tomaszowskim. Skarb wykopał pasjonat militariów i pilot wycieczek, o którym wiele więcej nie wiadomo, bo znalazca chciał pozostać anonimowy. Odkrycie przyniósł do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Eugeniusz Hanajko, dyrektor tej placówki, nie kryje radości z nowych eksponatów. – To znalezisko ma ogromną wartość naukową, artystyczną i historyczną. To jedno z największych odkryć tego typu w ostatnich latach w Polsce – podkreśla Hanajko. Skarb składa się z misternej, w większości srebrnej, kobiecej biżuterii datowanej na X wiek. Zdaniem pracowników muzeum, takie cuda mogła nosić tylko kobieta zajmująca bardzo wysoką pozycję w hierarchii społecznej, być może nawet księżniczka. – Mogło być tak, że podczas jednego z najazdów na Czerwień ktoś wymknął się poza granice grodu i zakopał skarb – mówi dyrektor Hanajko. Wyjątkową biżuterię będzie można podziwiać na muzealnej ekspozycji, ale dopiero po konserwacji. Pracownicy muzeum wybiorą się też w miejsce odkrycia skarbu i dokładnie je zbadają. Odnaleziona koło Czermna biżuteria jest już czwartym tego typu skarbem, który znajdzie się w zbiorach muzeum w Tomaszowie Lubelskim. W 2011 roku pracownicy Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie odkryli w pobliżu Tomaszowa dwa zbiory biżuterii pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku. Wcześniej placówka posiadała już zestaw kilkunastu ozdób z X wieku. Odkrycia minionych lat potwierdziły, że gród Czerwień mógł dorównywać wielkością nawet Gnieznu.

Źródło: Skarb z X wieku wykopano koło Tomaszowa Lubelskiego. 96 elementów damskiej biżuterii – Kurierlubelski.pl