Rachanie: II Gminne Święto Truskawki w Rachaniach.

trus19.06.2016 r. w Rachaniach odbyło się II Gminne Święto Truskawki. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. Gmina Rachanie słynie z dużych plantacji truskawek. Sezon truskawkowy dobiega końca i dzisiaj była odpowiednia okazja, aby go podsumować oraz dokonać prezentacji kulinarnych z truskawką w roli głównej.

Był też okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego szkół, lokalnych i zaproszonych zespołów. W części artystycznej wystąpiły: Gminna Orkiestra Dęta, Zespół Tańca Ludowego „Kleks”, uczniowie szkół z terenu gminy z Wożuczyna, Grodysławic, Michalowa i Rachań. Wystąpiły też lokalne zespoły ludowe „Kalina” i „Legenda”, kabaret „Aluzja” i zespół „Harmonia z Tomaszowa Lub. Dużą atrakcją był występ pana Adama Stępory, który śpiewał i grał na harmonijce ustnej. Zabawę plenerową obsługiwał zespół muzyczny „Motif” z Zamościa. Były też stoiska gastronomiczne, park rekreacyjny, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci prowadzone przez Klub Młodych Animatorów działajacy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Rachanie „Lepsza Przyszłość”. Jak widać każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno starsi , jak i młodsi .


Występom towarzyszyła prezentacja kulinarna przygotowana przez koła gospodyń wiejskich z: Wożuczyna, Pawłówki, Grodysławic, Michalowa, Wożuczyna Cukrowni, Siemnic, Siemierza, Źwiartówka i Rachań. Panie zaprezentowały bardzo smaczne i przepięknie wyglądające smakołyki, ciasta truskawkowe i nalewki. Uczestnicy mogli spróbować smacznej grochówki. Koło Łowieckie „Sokół ” Nr 65 z Tomaszowa Lub. serwowało pieczonego dzika . Olejarnia Wieprzów zaprosiła na pokaz wyciskania oleju na zimno. Na festynie obecny był twórca ludowy – garncarz pan Marian Chmiel, który zapraszał chętnych do próby ulepienia garnka. Pogoda dopisała, frekwencja była duża, więc imprezę należy zaliczyć do udanych.


źr. GOK Rachanie / Autor artykułu: Zdzisława Śeńko