Przed majowym długim weekendem policja przypomina o bezpieczeństwie na drogach!

Długi weekend majowy to dla wielu Polaków czas wyjazdów i spotkań z rodzina i znajomymi. By „majówka” była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o paru radach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów.

W 2017 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1245 wypadków, w następstwie, których 156 osób zostało zabitych, a 1437 doznało obrażeń. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów i rowerzystów.  W 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 161 wypadkach drogowych, w wyniku, których 15 z nich poniosło śmierć, a 137 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 72 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 8 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie. W minionym roku 93 motocyklistów uczestniczyło w wypadkach drogowych.  8 kierujących motocyklami poniosło śmierć, a 80 doznało obrażeń. Rannych został również 6 pasażerów motocykli. Sami motocykliści byli sprawcami 43 wypadków. Motocykliści będący pod wpływem alkoholu spowodowali 8 wypadków.   Główną przyczyną wypadków, do których doszło z winy motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Najwięcej wypadków spowodowali kierujący motocyklami w przedziale wiekowym: 18-24 lata – 11.

Przed nami majowy weekend. Tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci z drogówki.  Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są  zgodnie z przepisami.

W ubiegłym roku w okresie  28.04.-03.05.2017 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 17 wypadków, 5 osób zostało zabitych, a 20 doznało obrażeń. Odnotowano 307 kolizji drogowych.

Przy okazji przypominamy o zakazie ruchu pojazdów ciężarowych, który obowiązywać będzie w dniach : 01.05 i 03.05 2018r. od godz. 8.00- 22.00 oraz w dniach 30.04 i 02.05. 2018r. w godz. 18.00 – 22.00.

Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Podróż samochodem:

• przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu , potrzebne dokumenty

• przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany

• zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku

• w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi

• dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych

• zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

• pamiętaj o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach

• wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój)

Zabezpieczmy mieszkania:

• najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności!

• przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie by zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Poproś, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma

• zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij drzwi i okna,  pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu

• staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki

Korzystając ze środków komunikacji publicznej:

• zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.

• bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu

• w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki

• w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki

• w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi

• w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy

• bądź czujny, • jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

 

źr. Policja Lubelska