Powojenne niewybuchy na stacji kolejowej w Bełżcu

Ewakuacja i czasowe wstrzymanie ruchu na DK-17 okazały się niezbędne podczas neutralizacji niewybuchów, na które natrafiono podczas prac ziemnych na stacji kolejowej w Bełżcu. Dzięki współpracy służb, ewakuacja i powrót mieszkańców do domów przebiegły sprawnie. Przypominamy i apelujemy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać, przenosić ani rozbrajać. Jakakolwiek manipulacja przy tego typu znaleziskach, może grozić jego detonacją!

Przedwczoraj popołudniu, dyżurny tomaszowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że w pobliżu stacji kolejowej w Bełżcu, natrafiono prawdopodobnie na niewybuch. Jak się okazało, pracownicy dokonujący prac ziemnych podczas przebudowy linii kolejowych, natrafili na bombę lotniczą z czasów II Wojny Światowej. O tym znalezisku zostali zawiadomieni saperzy z jednostki w Chełmie. Do czasu ich przyjazdu, policjanci zabezpieczyli miejsce, przed dostępem osób postronnych.

Przybyły na miejsce patrol saperski potwierdził zgłoszenie. Na czas podjęcia niewybuchu, odcinek DK 17 w pobliżu stacji kolejowej w Bełżcu został zamknięty. Policjanci zorganizowali w tym czasie objazdy. Zadecydowano również o ewakuacji okolicznych mieszkańców w zasięgu około 300 metrów od znaleziska.

Jak się okazało, bomba lotnicza ważąca około 50 kg, nie była jedynym znaleziskiem. Patrol saperski natrafił także na 4 pociski artyleryjskie, granat ręczny oraz 2 czerepy pocisku artyleryjskiego.

W działaniach brali udział policjanci, strażacy, pogranicznicy, pogotowie ratunkowe oraz straż ochrony kolei. Ewakuowano 200 mieszkańców, dla których Wójt Gminy zorganizował schronienie. Powiadomione zostało również Powiatowe Centrum Kryzysowe. Wszelkie czynności realizowano zachowując wzmożone środki bezpieczeństwa. Niebezpieczne znaleziska zostały zabezpieczone przez saperów i przewiezione na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

 

Przypominamy, że w przypadku znalezienia przedmiotów przypominających niewybuch, takiego znaleziska nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać. Jakiekolwiek manipulowanie przy niewybuchu grozi jego detonacją. O znalezieniu należy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc na nr 112. Natomiast miejsce, gdzie występuje przedmiot zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i czekać na przyjazd służb.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski