Powiatowi tomaszowskiemu grożą dodatkowe obostrzenia (film)

Prawie 70 zakażeń w Specjalnym Ośrodku-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim i kilkaset osób w kwarantannie. Wojewoda lubelski przedstawił sytuację epidemiczną w regionie. W sobotę odnotowano rekordową liczbę zakażeń, zarówno w Polsce, jak i na Lubelszczyźnie.

W sobotę 19 września br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 1 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Jest to absolutny rekord od początku pandemii. Rekordowy wynik odnotowano też na terenie województwa lubelskiego, gdzie potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 122 nowe przypadki SARS-CoV-2. Głównym powodem tak wysokiej liczby zakażeń jest sześć ognisk, w tym największe w Tomaszowie Lubelskim.

Koronawirus w specjalnym ośrodku

Wczoraj u 36 nauczycieli i pracowników oraz u 30 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Tomaszowie Lubelskim potwierdzono badaniami laboratoryjnymi zakażenie koronawirusem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowych przypadków będzie znacznie więcej.

– Z tego ogniska 273 osoby zostały objęte kwarantanną. Należy liczy się z tym, że w tej liczbie jest bardzo dużo osób zakażonych – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Jeden z nauczycieli, u którego potwierdzono zakażenie, pracuje też w trzech innych szkołach – dodaje wojewoda.

To Szkoła Podstawowa w Szarowoli (obecnie 18 uczniów na kwarantannie), Szkoła Podstawowa w Przeorsku (8 uczniów na kwarantannie) i Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim (156 uczniów na kwarantannie). – Należy liczyć się z tym, że od poniedziałku w tych szkołach będzie kształcenie w formie mieszanej lub całkowicie zdalnej – podkreśla Lech Sprawka.

Powiatom grożą obostrzenia

Duża liczba przypadków w ośrodku, to efekt decyzji o przeprowadzeniu badań przesiewowych. Jednak do tej pory nie udało się ustalić źródła zakażenia. Wojewoda nie wyklucza, że wkrótce powiat tomaszowski oraz opolski znajdą się w strefie żółtej lub czerwonej.

Do 19 września 2020 r. potwierdzono łącznie 2083 przypadki zakażenia koronawirusem, odnotowano 1655 ozdrowieńców i zarejestrowano 33 zgony. Aktualnie 118 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 5405 poddanych kwarantannie i 71 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Żródło: Onet.pl