Potrącenie rowerzystki

O dużym szczęściu może mówić 37-letnia kobieta, która wczoraj przed godzina 22 jechała rowerem po głównej drodze w Michalowie. Kobieta jechała bez świateł i nie posiadała żadnych elementów odblaskowych. Kierujący oplem zahaczył ją lusterkiem. 23- latek od razu zatrzymał się i wezwał karetkę, która kobietę zabrała do szpitala.

Wczoraj o godz. 21:40  dyżurny odebrał telefon z WCPR gdzie dyspozytor zgłosił, iż w miejscowości Michalów doszło do potrącenia rowerzystki. Na miejsce udali się policjanci z Tyszowiec, po krótkiej rozmowie ze świadkami dowiedzieli się wstępnie jak wyglądało zdarzenie. 23-letni  mieszkaniec gm. Rachanie jechał w stronę Tyszowiec gdy w ostatniej chwili zobaczył, iż potrącił lusterkiem rowerzystę. Warunki na drodze były bardzo złe, ciemno i padał deszcz.  Jak się później okazało była to 37-letnia mieszkanka gm. Rachanie. Kobieta jechała bez świateł i nie posiadała żadnych elementów odblaskowych tylko cudem nic jej się nie stało. Ze względu na charakter zdarzenia została przewieziona do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Kobieta jak i kierujący oplem byli trzeźwi.

   W deszczu pogarsza się widoczność – w samochodach wycieraczki nie zawsze nadążają z oczyszczaniem szyb z wody, a w bocznych lusterkach mało co widać. Dlatego…jeśli masz wybór – wybierz przeciwdeszczowy ubiór w kolorze żółtym, ewentualnie jaskrawo zielonkawym, ostro pomarańczowym. Odblaski na czarnej kurtce nie pomogą jeśli rowerzysta nie jest oświetlony światłami innego pojazdu. Tak właśnie jest w przypadku korzystania przez kierowcę z bocznych lusterek czy szerzej – kontaktu wzrokowego poza obszarem oświetlonym przednimi reflektorami samochodu. Również zalane deszczem boczne szyby pojazdu utrudniają lub uniemożliwiają zauważenie ciemno ubranego rowerzysty z boku pojazdu, nawet jeśli na jego ubraniu są odblaski. Żółty jest najlepiej widocznym kolorem w ciemności i w deszczu i lepiej niż jakikolwiek inny kolor odcina się od niemal każdego rodzaju tła.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower (oraz wózek rowerowy) musi być wyposażony w:

  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej widoczne z przodu,
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej widoczne z tyłu
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej widoczne z tyłu.

Oświetlenie pozycyjne roweru (zarówno przednie jak i tylne) może być migające. Pamiętajmy o tym gdy  mamy zamiar wsiąść na rower !

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski