Policjanci zabezpieczyli dopalacze dostarczone przez kuriera

Tomaszowscy policjanci zabezpieczyli dopalacze, które zamówił przez Internet 23-latek mieszkaniec gm. Bełżec. Substancję te zostały dostarczone przez kuriera do domu. Odebrała je jego matka. Jakie było zaskoczenie kobiety jak otworzyła kopertę i znalazła tam cztery woreczki strunowe z białym proszkiem i jeden woreczek, w którym znajdowały się dwie tabletki. Pamiętajmy, że dopalacze to skrajnie niebezpieczne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne.

   Młody mężczyzna tłumaczył  mundurowym, że zakupił dopalacze w intrenecie do użytku własnego. Teraz odpowie za posiadanie tych środków, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

   Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne. Ich skład nigdy do końca nie jest znany, bywa często modyfikowany i może być różnego pochodzenia. Bardzo często w ich skład wchodzą trujące środki chemiczne, dlatego też są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie Głównym czynnikiem jest ciekawość. Inne bardzo ważne czynniki to: potrzeba aprobaty (wpływ środowiska), ucieczka od problemów, nieradzenie sobie z uczuciami.

 Czym są dopalacze( zwane też „ środki zastępcze”)?

To środki chemiczne , których działanie nie jest dobrze znane. Zawierają :

 • syntetyczne katynony( podnoszą ciśnienie krwi, powodują zawroty głowy, krwawienie z nosa , halucynacje, kłopoty z krążeniem krwi)
 • syntetyczne kannaboidy – pochodne THC, które występują w marihuanie, ale o silniejszym działaniu
 • ołów – jego duża ilość może spowodować choroby umysłowe, jest przyczyną bezsenności,  utraty apetytu, zawrotów i bólu głowy, drżenia i skurczy mięśni
 • rtęć –jego małe dawki wywołują osłabienie i bóle głowy, zaburzają sen, koncentrację uwagi, pamięć. Większe dawki są przyczyną niewydolności krążenia, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego.
 • pestycydy (środki stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników) – trucizna, która może powodować zapalenie skóry, wątroby, osłabia organizm, zaburza pracę serca

W dopalaczach stwierdzano także obecność: kwasu solnego, benzyny, acetonu, fosforu i innych szkodliwych substancji.

Substancje zawarte w dopalaczach nie są  jeszcze dokładnie zbadane. Większość  dopalaczy składa się z kilku lub kilkunastu substancji.  Nikt nie wie, jakie konsekwencje ich używania  pojawią się za parę lat. Pewne jest, że w wyniku ich używania rozwija się uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Mogą wywoływać zarówno apatię czy depresję, jak i  stan pobudzenia, nerwowość ,euforię, halucynację, bezsenność, wahania nastroju. Mogą też powodować agresję wobec innych lub siebie ( próby samobójcze, samobójstwa).

Po zażyciu dopalacza zawsze występują konsekwencje zdrowotnemogą powodować czasowe zaburzenie funkcjonowania organizmu , zatrucia, trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą też  spowodować śmierć.

Najczęściej występujące objawy :

 • przyśpieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
 • zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie
 • zaburzenie pracy serca
 • udar mózgu
 • zawał serca
 • uszkodzenie nerek

Wpływ dopalaczy  na organizm człowieka związany jest z jego stanem zdrowia, wiekiem, płcią, sposobem przyjęcia danej substancji, jej ilością , a także jej składem.

Efekt przyjęcia tej samej substancji u różnych osób może być inny.  Młodzi ludzie często  oczekują, że będzie on taki, jak ktoś  go opisał. Nie myślą , że może być inny  i  że mogą przegrać swoje zdrowie, a nawet  życie

 

źr. KPP  Tomaszów Lubelski