Pocisk artyleryjski i amunicja znalezione przez grupę turystów

Przedwczoraj w kompleksie leśnym w Potokach w gminie Lubycza Królewska znaleziono pocisk artyleryjski i amunicję strzelecką. O niebezpiecznych pozostałościach z czasów wojny policjantów poinformował leśniczy, który oprowadzał grupę turystów. Niewybuchy zostały zabezpieczone przez mundurowych do czasu przyjazdu saperów. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

To kolejny przypadek, kiedy na terenie powiatu tomaszowskiego odnalezione zostały niewybuchy pochodzące  z okresu wojny. Wielokrotnie mieszkańcy naszego regionu odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas prac polowych, czy pobytu w lesie.

Tym razem niewybuchy przypadkowo odnalazła grupa turystów, która wspólnie z leśniczym spacerowała w kompleksie leśnym w miejscowości Potoki w gm. Lubycza Królewska. Przedmioty przypominające pocisk artyleryjski i amunicję znajdowały się pomiędzy drzewami. Na miejsce odnalezienia niewybuchu natychmiast pojechali policjanci, którzy zadbali o to, aby nikt z osób postronnych nie podchodził do znaleziska. Skierowano tam również patrol saperski, który zajął się zabezpieczeniem, jak się okazało pocisku artyleryjskiego o długości 76 mm bez zapalnika oraz amunicji strzeleckiej.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska NIE WOLNO pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać.

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski