Pasmo sukcesów młodych sportowców

Tyszowce sportami walki stoją. Młodzi sumocy i zapaśnicy w ciągu kilku dni wywalczyli medale Mistrzostw Europy w Sumo i Mistrzostw Polski w zapasach, a także licznie stawili się na pierwszych mistrzostwach gminy w „Turnieju Siłacza”.

Pasmo sukcesów rozpoczęli zawodnicy, reprezentujący Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo, które odbywały się w Estonii. Debiutantem na tej imprezie w grupie młodzików był Jakub Flak, który nie dał swoim rywalom żadnych szans zdobywając pierwszy tytuł mistrza Starego Kontynentu w kategorii wagowej do 45 kilogramów. Dobrą formę pokazali na tych zawodach także jego starsi koledzy klubowi, którzy wywalczyli kolejne dwa krążki. Wicemistrzem Europy Juniorów w kategorii do 90 kilogramów został Adam Gardzioła, a brązowy medal w kategorii wagowej do 100 kilogramów wywalczył Jakub Antoszewski.

 

Trener Daniel Chwastek podkreśla, że mistrzowski tytuł Jakuba Flaka to efekt jego ciężkiej pracy i ogromnych postępów tego zawodnika w ostatnim czasie. – Warto dodać, że Jakub jest aktualnym Mistrzem Polski w Sumo i jednym z najlepszych zapaśników w Polsce w swojej grupie wiekowej. Medale Adama Gardzioły i Jakuba Antoszewskiego nieskromnie mówiąc nie są dla mnie zaskoczeniem, ponieważ obydwaj przez ostatnie lata zawsze wracają z trofeami z kolejnych imprez rangi mistrzowskiej – ocenia trener Chwastek.

Po Mistrzostwach Europy najmłodsi sportowcy z Tyszowiec i okolic wzięli udział w I Mistrzostwach Gminy Tyszowce zwanych „Turniejem Małego Siłacza” o Puchar Burmistrza. Do rywalizacji przystąpiło 70 dzieci ze szkół podstawowych w Tyszowcach, Czartowczyku, Perespie, Przewalu i w Kazimierówce. Turniej był rozgrywany w trzech rundach. Pierwsza polegała na wypchnięciu zawodnika poza pole walki, w drugiej mali siłacze mierzyli się w przeciąganiu liny, a w trzeciej zadaniem uczestników było wyniesienie piłki poza pole walki.

Na najwyższym stopniu podium stanęli: Igor Kościołko, Jakub Krówka, Magdalena Pitura, Damian Furmańczuk, Kacper Kościołko, Daniel Mądroń, Tycjana Kościołko, Oliwia Mazurek, Bartek Jezierski, Hubert Smyk, Miłosz Jezierski, Maja Dyniec, Karol Bezpalko, Marika Dworak, Bartek Sroga, Sebastian Gitner, Kamil Szachnowski i Dawid Kozłowski.

Srebrne medale wywalczyli: Jakub Dudziński, Nikola Holuta, Filip Furmańczuk, Tobiasz Litwiak, Magdalena Baj, Julita Kramarczuk, Zuzanna Bondyra, Maciej Badowski, Emilia Kisiel, Weronika Pitura, Maja Czarnecka, Katarzyna Muca, Kacper Wojtasiuk, Aleksandra Muca, Wojciech Kobielarz, Eliza Łabaj, Aleks Jakubiak i Maja Mądroń.

Na brązowe krążki zasłużyli: Krystian Piwko, Wojciech Czerwiński, Oliwier Łapa, Igor Szałata, Faustyna Bogusz, Sandra Mądroń, Dominika Sierzyńska, Dawid Piwiński, Jakub Kot, Paweł Wilk, Karol Mąkal, Maja Rot, Jakub Gałan, Igor Małyszka, Michał Furman, Szymon Jakubiak, Wiktoria Piwko, Kacper Bogusz, Oliwia Bębnik, Oliwia Dudzińska, Izabela Kisiel, Amelia Gardiasz, Aleksandra Paczwa, Karol Pitura, Albert Kozłowski, Nikola Marszalec, Wojciech Jezierski, Sebastian Wybranowski, Paulina Le, Jakub Lizun, Zuzanna Kowalska, Gabriela Dąbrowska i Bartek Pieprzowski.

W opinii organizatorów wszyscy zawodnicy pokazali ogromne zaangażowanie, a to spowodowało, że walki były zacięte i pełne emocji. Cieszy również fakt, że do rywalizacji przystąpiła tak duża liczba dzieci, a rekrutacja chętnych trwała zaledwie kilka dni.

Podczas „Turnieju Małego Siłacza” burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając uhonorował także zawodników Miejskiego Klubu Sportowego „Pogoń” specjalnymi wyróżnieniami za bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy. Otrzymali je: Jakub Flak, Kewin Materna, Mateusz Kułaj, Jakub Jóźwiak, Weronika Ryło, Adam Gardzioła, Jakub Antoszewski i Szymon Ogórek.

Kilka dni później dwóch z nich potwierdziło przynależność do krajowej czołówki podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Zapasach w Stylu Klasycznym. Wicemistrzem kraju w kategorii wagowej do 41 kilogramów został uczeń Szkoły Podstawowej w Perespie – Kewin Materna, natomiast brązowy medal w kategorii do 44 kilogramów wywalczył Jakub Flak, który uczy się w SP w Tyszowcach.

(źródło: https://ias24.eu/tyszowce)

 zapasy

zapasy

zapasy

zapasy

zapasy

zapasy