Oszukana metodą „na pracownika banku”

29-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego została oszukana przez osobę podszywającą się pod rzekomego pracownika banku. Podczas rozmowy telefonicznej, oszust nakłonił rozmówczynię do zainstalowania aplikacji do zdalnego dostępu pulpitu Any Desk na komputerze i zalogowanie do bankowości internetowej. Konsekwencją tych działań była utrata blisko 20 000 złotych z konta kobiety.

Przedwczoraj do tomaszowskiej komendy zgłosiła się 29-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego, która złożyła zawiadomienie dotyczące oszustwa w wyniku którego straciła z konta bankowego prawie 20 000 zł.

Rzekomy pracownik banku zadzwonił do 29-latki informując, że jej środki na koncie są zagrożone. Miało dojść do usiłowania wypłaty pieniędzy z konta bankowego kobiety.

W celu ochrony środków na koncie, kobiecie zasugerowano aby zainstalowała aplikację Any Desk. Nieświadoma zagrożenia 29-latka, postępowała zgodnie z zalecaniami. Po zainstalowaniu aplikacji do zdalnego dostępu pulpitu, zalogowała się do swojej bankowości elektronicznej.

Zainstalowana aplikacja pozwoliła oszustom przejąć dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej. Przestępcy zaciągnęli kredyt na dane kobiety na kwotę prawie 40 000 złotych. Przed tym jak kobieta zablokowała konto, oszuści dokonali kilku przelewów na inne konta na łączną kwotę około 20 000 złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas kontaktów telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników różnych instytucji. Pamiętajmy, że pracownik banku nigdy nie poprosi nas o instalację programów na naszych komputerach czy telefonach. Zachowajmy czujność, kiedy ktoś prosi nas o zalogowanie się do bankowości elektronicznej czy podawanie danych do logowania.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski